Çocuklar için DualarGünlük DualarHadis-i Şerifler'den Resimli DualarÖzel DualarPeygamberimizden DualarPeygamberimizden Resimli DualarResimli DualarYazılı Dualar

Sabah Uyanınca Okunacak Dua

Sabah Uyanınca Okunacak Dua

Dua, bir nevi kulun Allahu Teala ile konuşma şeklidir. Dinimizde çok büyük anlam ve önem taşır dua. Hayatımızın her anından dua etmenin oldukça önemli olduğunu Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) her firsatta belirtmiştir. İşlerin yolunda gitmesi, kazalardan ve belalardan korunabilmek için her güne dua ile başlamak gerekir.

Peki Sabah uyandıktan sonra hangi dualar okunmalıdır?

Sabah Uyanınca Okunacak Dua

sabah duası

Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem-  uykudan kalkınca şöyle derlerdi:

uyanınca okunacak dua

“Öldürdükten sonra bizi dirilten Allah’a hamd olsun. Dönüş ancak O’nadır.” (Buhârî, Deavât, 8)

Rasûl-i Ekrem –sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz yine buyurmuşlardır ki: “Sizden biriniz uykudan uyandığı zaman şöyle desin:

Bana ruhumu geri veren, vücûdumu afiyette kılan ve kendisini zikretmeye müsaade eden, Allah’a hamd olsun.” (Nevevî, el-Ezkâr, 21) Yine Buhârî’nin Ubâde bin Sâmit –radıyallahu anh-’tan rivayet ettiğine göre Nebiyy-i Ekrem –sallallahu aleyhi ve sellem– şöyle buyurmuşlardır:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu