G

GANİMETLER

3/ ÂL-İ İMRÂN -161- Hiçbir Peygambere ganîmet malını gizlemesi (devlet-millet malını aşırması) yaraşmaz. Kim böyle bir aşırma ve ihânette bulunursa kıyâmet günü aşırdığını boynuna yüklenerek getirir. Sonra da herkese kazandığının karşılığı tastamam ödenir, onlar haksızlığa da uğramazlar.
8/ EL-ENFÂL -1- Sana ganîmetlerin bölüştürülmesini soruyorlar. De ki, ganîmetlerin taksîmi ALLÂH’a ve Resûlüne âittir. Onun için siz gerçekten mü’min kimseler iseniz ALLÂH’dan korkun da biribirinizle aranızı düzeltin. ALLÂH’a ve Resûlü’ne itâat edin.
41- Şunu da biliniz ki, ganîmet olarak aldığınız her hangi bir şeyden beşte biri mutlaka ALLÂH içindir. O da Peygambere ve ona yakınlığı olanlara, yetimlere, miskinlere ve yolda kalmışlara âittir. Eğer siz ALLÂH’a îmân etmiş, hakk ile bâtılın ayrıldığı o gün, iki ordunun karşı karşıya geldiği o (Bedir) günü kulumuza inzâl ettiğimiz âyetlere îmân getirmiş iseniz bunu böyle biliniz. Ve biliniz ki, ALLÂH, herşeye Kadîr’dir.
69- Artık elde ettiğiniz ganîmetten helâl ve hoş olarak yiyin ve ALLÂH’a karşı gelmekten sakının. Muhakkak ki, ALLÂH bağışlayıcıdır ve merhamet edicidir.
59/ EL-HAŞR -6- ALLÂH’ın, onlardan Peygamberine verdiği ganîmetlere gelince siz onun üzerine ne at, ne de deve sürmediniz. Fakat ALLÂH Peygamberini, dilediği kimselerin üzerine salar. ALLÂH her şeye Kadîr’dir.
7- ALLÂH’ın o kent halkından, Resûlüne verdiği ganîmetler, ALLÂH’a, Resûl’e, ona akrabâlığı bulunanlara, yetimlere, yoksullara, yolcuya âittir. Tâ ki içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir şey olmasın. Peygamber size ne verdiyse onu alın. Size neyi yasakladıysa ondan sakının ve ALLÂH’dan korkun. Çünkü ALLÂH’ın azâbı şiddetlidir.
8- Bir de göç eden fakirlere âittir ki yurtlarından ve mallarından çıkarılmışlardır, ALLÂH’ın lûtuf ve rızâsını ararlar; ALLÂH’a ve Resûlüne yardım ederler. İşte doğru olanlar onlardır.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu