N

NEHİRLER

13/ EL-RA’D -3- O, yeri yayıp döşeyen, orada dağlar, nehirler meydâna getiren, orada her türlü meyveden (erkekli-dişili) iki eş yaratandır. O geceyi gündüze bürüyor. Şüphesiz bunlarda, düşünen bir kavim için (ALLÂH’ın varlığını gösteren) deliller vardır.
14/ İBRÂHÎM -32- ALLÂH, gökleri ve yeri yaratan, gökten yağmur indiren ve onunla size rızık olarak türlü meyveler çıkaran, emri gereğince denizde yüzmek üzere gemileri emrinize veren, nehirleri de hizmetinize sunandır.
16/ EN-NAHL -15-16- Sizi sarsmaması için yeryüzünde sağlam dağlar; yolunuzu bulmanız için de nehirler, yollar ve nice işâretler meydâna getirirdi. İnsanlar yıldızlarla da yollarını bulurlar.
27/ EN-NEML -61- Yâhûd yeryüzünü karar kılma yeri yapan, içinde nehirler akıtan, onun için oturaklı dağlar yapan ve iki denizin arasına bir engel koyan mı? ALLÂH ile birlikte başka bir ilâh mı var!? Hayır onların çoğu bilmiyor!
36/ YÂSİN -34-35- Meyvelerinden yesinler diye Biz orada hurmalıklar, üzüm bağları var ettik ve içlerinde pınarlar fışkırttık. Bunları onların elleri yapmış değildir. Hâlâ şükretmeyecekler mi?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu