A

Ay Tabiri

Ay Tabiri

Bu rüya, vezir ve diğer büyüklerle yorumlanır. Ayı eliyle tutup kendine mal ettiğini gören layıksa, vezir yahut yüksek dereceli bir memur olur. Ay ile kavga eden, idarecilerle çatışır. Ay olduğunu veya onun yerinde durduğunu gören, büyük bir makama gelir. Ayı eliyle tutan, kederden kurtulur. Ayı semadan başka bir yerde doğar görmek; idarecilerin zorluklarla karşılaşacaklarına ve halkın üzüleceğine delalettir.
İbn-i Şirin demiştir ki: Dolunay, bir kavmin büyüğünü temsil eder. Ayın iki parçaya ayrılması, büyüklerden birinin vefatına işarettir. Şayet ikiye ayrılan ay tekrar birleşirse, o zat hastalanır fakat, afiyet bulur. İki dolunayın çarpışması, iki hükümdarın harbine delalet eder. Bunlar dolunay halinde değiller ise, savaş iki vezir arasında olur.
Cabir’ül Mağribi’ye göre ayı elinde veya yanında gören, evlenir. Ay hilal halinde ise, kadın cariye takımındandır. Dolunay şeklinde ise, evlenilecek kadın soyca kendinden üstündür. Bu rüyanın yorumu kadın için de aynıdır. Ayın parlayarak evinde doğduğunu gören, devlet büyüklerinin hayırları ile karşılaşır yahut güzel bir kadınla evlenip, bahtiyar olur. Ay’ın başka hanede doğduğunu gören, o evden bir kız alıp, hayra ve menfaate erer.
Ay tutulması, devlet idarecilerinin zorluk çekeceklerine delalettir.

Aybaşı olmadığı halde ayın hilal şeklinde doğduğunu ve yavaş yavaş dolunay haline geldiğini görmek; o memlekette ileride padişah yahut vezir olacak bir çocuğun doğduğuna işarettir. Ay’ın parlaklığı, o çocuğun uzun ömürlü olacağına delalet eder. Ay hilal şeklinde ise, çocuk kısa ömürlü olur.
Aya ibadet ettiğini gören, devlet başkanına yahut yardımcısına hizmet eder. Ondan nur alan, padişahtan veya vezirinden hayır görür. Fayda sağlar. Ayı tuttuğunu yahut onun kendisine geldiğini görenin, ileride büyük bir makama gelecek evladı olur. Ayın koynundan çıktığını gören memursa, azl edilir. Karısı hamile ise, çocuk düşürür veya kadın ölür. Bu rüya herkes için zarara işarettir. Aydan bir parça koparıp yemek; devlet idarecilerinden birinin vefatına delalet eder. Gökyüzünde birkaç hilal görmek büyüklerin toplanacağına işarettir.
Gökyüzündeki bir tek hilali başkalarına gösterdiği halde kimsenin farketmediğini görenin, eceli yakındır. Hilalin doğduğunu fakat, hemen gurub ettiğini görenin işi yarım kalır.
Cafer-i Sadık ay rüyasını şunlarla ifadelendiriyor: Mülk, vezir, güzel eş, güzel cariye, evlat, ana, baba, koca, hayırlı bir şahıs, başkan, büyük bir zat ve menfaat.
İbn-i Fuzale’ye göre ay, bazen erkek evlatla yorumlanır. Rüyasında koynunda veya vücudunun başka bir yerinden ay çıktığını görenin, bahtiyar olacak bir erkek evladı doğar.

Bu ayın yavaş yavaş yükselip semaya gitmesi, o çocuğun dünyadaki en yüksek mertebeye ulaşacağına işarettir. Fakat, ay göründükten sonra hemen kaybolursa, çocuk çok yaşamaz. Şayet bu ay bilinen parlaklığında ise, çocuk ulaşacağı makamda adil davranır. Ayın rengi kan gibi kırmızı ise, çocuk zalim olur. Siyah ise, müşkülattan kurtulamaz. Bulutlarla örtülü olursa, kederler içinde yaşar.
Güneş ve ayı birarada görmek; sultanın bir yardımcısıyla beraber davranacağına delalettir. Ayla güneşin savaşması ise, büyük ve küçük iki hükümdar arasındaki kavgaya işarettir.

Kaynak: Kenz-ul Menam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu