Y

Yüklenmek Tabiri

Arkasında, ağır bir yük olduğunu gören, günah işler, hata yapar. Ticari bir malı yüklenmek; borçtur. Odun yüklenmek; dedikodu ve iftiradır. Bel kemiği, evlat ile tabir olunur.
Kirmani (R.A.) demiştir ki: Bir ölüyü arkasına yüklendiğini gören, vefat etmiş bir adamın ailesine yardımcı olur. Arkasına diri bir insanın bindiğini gören, onun geçimini karşılar yahut o şahıs yüzünden sıkıntıya uğrar.
Cabir’ül Mağribi demiştir ki: Düşmanının arkasını gören, onun gailesinden muhafaza olur. İhtiyar bir kadının arkasının gören, dünya ni’metlerine ulaşamaz. Fakat, bu ihtiyar kadının kendisine tekrar yüzünü döndüğünü görenin, talihi açılır.
İsmail El Eş-as diyor ki: Arkasının bükülmüş olduğunu gören, dinde iyilerden olur. Arkasını bir duvara dayayan, kudretli birine dayanır. Bir rivayete göre, sefere giderek, mal kazanır. Belinin kırılmış olduğunu görenin, kavim veya aile reisi vefat eder.
Bazıları demişlerdir ki: Arkasında güzel bir şey görenin, makam ve kuvveti artar. Çirkin bir şeyin mevcudiyeti ise, bunun tersidir.
Cafer-i Sadık bu rüyayı şunlarla tabir ediyor: Kuvvet, dost, melek, sohbet, ana, baba, evlat, mal, yardım, ced ve müşfik bir kardeş.
Bir kısım tabirciye göre, bir kafirin arkasını görmek; iman, bir mü’minin arkasını görmek; tevbedir. Bir sihirbazın arkasını görmek; islam, bir münafıkın (müslüman gibi görünen gizli kafir) arkasını görmek ise, ihlas ile tabir olunur.

Kaynak: Kenz-ul Menam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu