Z

Zekat Vermek Tabiri

Zekat vermek Tabiri

Rüyada zekat vermek, malın ziyadeliğine ve artmasına delalet eder. Bundan dolayı malının zekatını verdiğini gören kimsenin o sene içerisinde malının çoğalmasına delalet eder.
Farz olan zekatını verdiğini gören kimse, zengin ise mal ve nimete nail olur ve namazlarını vakitlerinde kılar.
Mal sahibi kimsenin rüyada zekatım vermesi, hayra ve düşmandan korunmasına delalet eder. Bazan zekat vermek, teheccüd namazını kılmaya ve çok nafile oruç tutmaya delalet eder. Bazen de borca, sevdiği kimsenin ölümüne, azalarından birisinin kaybolmasma delalet eder.
Zekat vermek, bazan veresiye veya borçtan dolayı faydalanmaya delalet eder. Zekat vermek, borcu ödemeye de delalet eder. Zekat, çok fayda, rahat, makamın yükselmesi ve belaların defedilmesine delalet eder.
Bir kimse rüyada malının zekatını ayırdığını görse, Allah-u Teala onun islerini kolaylaştırır. Ona tevbe nasip eder.
Bir kimse rüyada fitresini verdiğini görse, o kimse namaz ve teşbihi çok yapar, üzerinde borç varsa borcunu öder. O sene içerisinde ona hastalık isabet etmez. Zekat-ı Mır, zekat vermesi vacip olan kimseler-dense, menfaattir.
Maden yitiğin zekatı, çocuğun veya hanımının fazlalığı ile müjdedir. Eğer rüya sahibi fakir ise amelinin kabul edilmesine, eğer fasık ise, tevbe etmesine ve Allah’ın ona helal mal vermesine delalet eder. Eğer kafir ise Müslüman olarak malının zekatını vermesine delalet eder.

Kaynak: İmam Nablusi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı