Mecmuatul AhzabSahabeden DuaYazılı Dualar

Hz. Ömer’in Duası

“Bir kimsenin görülmesini istediği mühim bir işi ve bir dileği varsa, o kimse haftanın Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerini oruçla geçirsin. Cuma namazı kılınan camiye doğru yola çıkar, yolda bir yoksula karnını doyuracak kadar sadaka verir, daha sonra doğruca camiye girer, Cuma namazını kılar ve arkasından da aşağıdaki duayı okursa, Cenab-ı Hakk o kimsenin dileğini mutlaka yerine getirir”

O dua şudur:

hz ömer01

hz ömer02
“Allahumme inni es’eluke bismike bismillahir rahmanir rahıymillezi la ilahe illa hu* alimul ğaybi veş şehadeti huver rahmanur rahıym* Ve es’eluke bismike bismillahir rahmanir rahıymillezi la ilahe illa huvel hayyul kayyumullezi la te’huzuhu sinetun ve la nevmunillezi meleet azametuhus semavati vel erda ve es’eluke bismike bismillahir rahmanir rahıymillezi la ilahe illa huvellezi anet lehul vucuhu ve hadaat lehur rikâbu ve haşeat lehul ebsâru ve vecilet minhul kulûbu ve zerafet minhul uyunu n tusalliye alâ seyyidinâ muhammedin ve tu’tiyeni haceti”

Hz. Ömer’in bir başka duası:
“Allah’ım! Bana iyi işler nasip eyle. İşlerimi Sen’in rızana mahsuz kıl. İçine gösteriş ve yalan karışmasından sakındır”
Hz. Ömer’in diğer bir duası da şudur:
“Allah’ım, ben kaba bir insanım, beni yumuşat; cimriyim, beni cömert yap; zayıfım, beni güçlendir. Allah’ım, bizi indirdiğin Kur’an’ın, gönderdiğin dininle koru, bizi buyruğunda sabit kıl. Allah’ım, beni gafletle yakalamandan, gaflet içinde bırakmandan, gafillerden eylemenden Sana sığınırım. Allah’ım, yaşım, gücüm azaldı, halkım çoğaldı. Beni artık kendine al, fakat; dininde ne geri kalanlardan, ne de aşırı gidenlerden eyle. Allah’ım, yolunda öldürülmeyi, Peygamberinin kentinde vefat etmeyi bana nasip eyle”

(Mecmuatul Ahzab,101)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu