Mecmuatul AhzabÖzel DualarPeygamberimizden DualarPeygamberimizden Yazılı DualarYazılı Dualar

İstihare Duası

İstihare Duası

1- Cabir ibni Abdillah (ra) ‘dan rivayet edildiğine göre şöyle demiştir:
“Resulullah (sav), her işimizde, bize Kur’an’dan sure öğretir gibi,
istihareyi öğretir, buyururdu:
Sizden biriniz, bir işi tasarladığı zaman (kararsızlık halinde iken), farz
namazdan başka iki rekat namaz kılsın, sonra şöyle dua etsin.

İstihare Duası Okunuşu:

Allâhumme estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es’eluke min fadlike’l-azim. Fe inneke takdiru ve lâ akdiru ve ta’lemu ve lâ a’lemu ve ente allâmu’l guyûb. Allâhumme inkunte ta’lemu enne hâza’l-emre hayrun li fi dini ve meâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi. Fekdurhu li ve yessirhu li summe bârik li fihi. Ve in kunte ta’lemu enne hâza’l-emre şerrun li fi dini ve maâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi f’asrifhu anni va’srifni anhu ve’kdur li el-Hayra haysu kâne. Summe ardihi bih.

İstihare Duası Anlamı: 

“Allah’ım! Senin ilminle Sen’den hayır istiyorum. Senin kudretinle Sen’den güç istiyorum ve Senin büyük fazlından Sen’den istiyorum: Çünkü Senin gücün yeter, benim gücüm yetmez; Sen bilirsin, ben bilmem ve Sen gaybı hakkıyla bilensin. Allah’ım! Eğer bu işi, dinim, geçimim ve işimin sonu için hayırlı ise, ‘yahud işimin dünya ve ahiret için hayırlıysa’ onu bana takdir et. Sonra da onda bana bereket ver. Eğer bu işin, dinim için, geçimim ve işimin sonu için kötü olacak yahud dünya ve ahiret işim için kötüyse, onu benden sav ve bana hayır nerede ise onu takdir et. Sonra da o işe beni razı kıl”

Peygamber Efendimiz “Bu duayı yaparken insan dileğini de söyler” buyurmuştur

Alimler demiştir ki, şu anılan dua ve iki rekat namazla istihare yapmak müstahabdır. Nafile namazla olduğu gibi, müekked sünnetlerle, Tahiyyei Mescid namazı ile ve diğer nafilelerle de olur. Birinci rekatta Fatiha’dan sonra “Kafirun” ve ikinci rekatta “İhlas” Sureleri okunur. Eğer namaz kılamıyacak bir durum olursa, yalnız dua ile istihare yapılır. Bu duaya, Allah’a hamd ederek, Peygambere de Salam Selam getirerek başlayıp yine bunlarla bitirmek müstahabdır. Zikredilen sahih Hadisin açık ifadesinden anlaşıldığı üzere, her iş için istihare yapmak müstahabdır. istihare yapıldıktan sonra da, kalbe gelen ferahlık uyarınca iş yapılır. En iyisini Allah bilir.

2- Enes (ra)’den rivayet edildiğine göre, Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdu: “Ey Enes! Bir iş tasarladığın zaman, o iş için yedi defa Rabbine İstihare et sonra, kalbine geçene bak; çünkü hayır oradadır” İmam-ı Kurtubi şöyle buyuruyor: “Bir kimse, çok önemli bir işinin veya önemli bir dileğinin gerçekleşmesini, ya da üzerinde devam edip duran büyük bir belanın üzerinden çekilip gitmesi (kalkması) için “Salat-i Tefriciye”yi ( 4444) defa okuyup, bu mübarek Salatü Selam ile Yüce Peygamberimizi vesile edinse, hiç şüphe ve tereddüt yoktur ki, Yüce Allah, o kulunun istek ve muradının olması için hayırlı bir sebep yaratır ve ona muradını verir” Sellem buyurdu:

“Ey Enes! Bir iş tasarladığın zaman, o iş için yedi defa Rabbine İstihare et sonra, kalbine geçene bak; çünkü hayır oradadır” İmam-ı Kurtubi şöyle buyuruyor: “Bir kimse, çok önemli bir işinin veya önemli bir dileğinin gerçekleşmesini, ya da üzerinde devam edip duran büyük bir belanın üzerinden çekilip gitmesi (kalkması) için “Salat-i Tefriciye”yi ( 4444) defa okuyup, bu mübarek Salatü Selam ile Yüce Peygamberimizi vesile edinse, hiç şüphe ve tereddüt yoktur ki, Yüce Allah, o kulunun istek ve muradının olması için hayırlı bir sebeb yaratır ve ona muradını verir”

İmam Ali’nin Celcelutiye Duasını da okuyabilirsiniz.

Celcelutiye Duasının Arapçası Okunuşu ve Anlamı

10 Yorum

  1. Arapçasinda en alt satırda فاصرفه عني bölümünde ع in üstünde esre mi olmalı ötre mi olmalı ?

  2. Selamun aleykum bana bu duanin arapca metni lazim kardesim (Allahumme inni estevdiuke dini ve imani fahfazhu aleyye fi hayati ve inde vefati bade memati .Birahmetike ya erhamerrahimin) benim yazidgim bu dua olucak ama arapcasini arastirsaniz yalnis yazmis olabilirim

    1. Iman muhafaza duasi musfata oz simsekler soykemisti. Iman muhafaza namazindan sonra okuncak bu ustteki dua arapca metni lazim lutfen arapca metnini yazarmisiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu