Kur'an'dan DualarKur'an'dan Resimli DualarKur'an'dan Yazılı DualarKuran'dan Resimli DualarResimli DualarYazılı Dualar

Kuranda Dua Şuara Suresi, 83-85

Kuranda Dua Şuara Suresi, 83-85


Kuranda Dua
Kuranda Dua Şuara Suresi, 83-85. Ayetler Arapçası:

رَبِّ هَبْ لِي حُكْمًا وَأَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ

وَاجْعَل لِّي لِسَانَ صِدْقٍ فِي الْآخِرِين

وَاجْعَلْنِي مِن وَرَثَةِ جَنَّةِ النَّعِيمِ

Kuranda Dua Şuara Suresi, 83-85. Ayetler Anlamı:

Ey Rabbim bana bir hikmet bahşet ve beni salih kimseler arasına kat. Sonra gelecekler arasında beni doğrulukla anılanlardan kıl. Beni, Naim cennetinin varislerinden eyle.

Kuranda Dua Şuara Suresi, 83-85. Ayetler Tefsiri:

83. Ayet Tefsiri:

Bu ifade açık ve kesin olarak anlatıyor ki Hz. İbrâhîm, gençlik devresindedir ve daha hüküm sahibi, hikmet sahibi olmamış, daimî zikre ulaşmamış veyahut bir evvelki ifadede anlaşıldığı gibi henüz Cebrail (a.s)’a tâbiiyetini de gerçekleştirmemiştir. Tâbiiyetini gerçekleştirdiği zaman Hz. İbrâhîm için o gün, dîn günü olacak ve Allahû Tealâ, Hz. İbrâhîm’in günahlarını affetmekle kalmayacak, sevaba çevirecek ve onu daimî zikre ulaştıracaktır. Yani Allahû Tealâ, Hz. İbrâhîm’e daimî zikri vehbî olarak verecektir. O zaman Hz. İbrâhîm’in kalp gözü, kalp kulağı açılacak; ehl-i tezekkür, ehl-i hikmet olacak; arkasından da nefsini Allah’a teslim ettikten sonra salâh makamına geçecek ve salihlerden olacaktır.

Hz. İbrâhîm de bütün insanlar gibi devreler geçirmiştir. Hiç kimse doğduğu anda peygamber yetkilerine sahip olmuyor. Allahû Tealâ onu peygamberlik için yaratıyor. Evvelden seçilmiş ama o da bütün devrelerden geçiyor. Bunun üzerine Allahû Tealâ onu, Cebrail (a.s)’la karşılaştırıyor, tâbiiyetini gerçekleştiriyor. Sonra ruhu Allah’a ulaşıyor, sonra vücudunu Allah’a teslim ediyor, sonra nefsini Allah’a teslim ediyor, sonra muhlis oluyor, irşad oluyor. Sonra daha üst mertebede iradesini de Allahû Tealâ’ya teslim ediyor. Sonra da Allahû Tealâ’nın tasarruf rızasına ulaşıyor. Ve devrin imamı oluyor. Hz. İbrâhîm, Allahû Tealâ’nın Nebî Resûl’ü olarak, asaleten huzur namazının imametine tayin ediliyor.

84. Ayet Tefsiri:

Hz. İbrâhîm Allah’a diyor ki: “Bundan sonra gelecek nesiller boyunca hep doğrulukla anılanlardan ve hatırlananlardan olayım.”

84. Ayet Tefsiri:

Hz. İbrâhîm: “Beni naim cennetlerin sahibi kıl.” diyor.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) ve bütün peygamberler için özel ni’metlendirilmiş cennet, adn cennetleridir. Adn cennetlerine, iradelerini de Allah’a teslim ederek irşad makamının sahibi olan kişiler, bütün kavimlerdeki resûller ve huzur namazı imamları gidecektir. Adn cennetleri üç bölümden oluşur. İlk iki bölüm birarada, üçüncü bölüm ayrıdır.

Allah’ın ahdini (Allah’ın vasiyeti) yerine getirenlerin yani ruhlarını, vechlerini, nefslerini ve iradelerini Allah’a teslim edenlerin gidecekleri yer de adn cennetleridir.

Sığınanların Duası İmam Zeynelabidin Tr Altyazılı:

https://youtu.be/8XgKMAbyhTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu