Genel

Temiz Hava

Anne rahminde bulunan bebek, gelişmek ve ilerlemek için oksijene muhtaçtır. Ama ceninin kendisi teneffüs etmez ve direk olarak açık havadan yararlanmaz. Anne hem kendi bedeninin ihtiyaç duyduğu hem de ceninin muhtaç olduğu oksijeni hazırlar. Eğer anne sağlıklı ve temiz hava teneffüs ederse hem kendi sağlığını korumuş olur ve hem de bebeğinin sağlık ve gelişmesine yardım etmiş olur. Eğer zehirli hava teneffüs edecek olursa hem kendinin ve hem de bebeğinin sağlığına zarar vermiş olur. Dolayısıyla, hamile kadınlara temiz ve sağlıklı havadan yararlanmaları ve temiz havada yürümeleri, derin nefes almaları, yorucu gece oturumlarından kaçınmaları tavsiye edilir. Yine, sigara vb. kullanmaktan kaçınmaları gerekir. Uyurken temiz hava gelmesi için odanın pencerelerini açmalıdırlar. Çünkü, oksijen azlığı bebeğin sağlığına telafi edilmez bir zarar verebilir. Doktor Celali yazıyor ki: Dudak yarıklığı, düz topuk olma ve önceleri genetik bir olay bilinen moğollara benzeme gibi bir çok kusurlar günümüzde, ortamdaki etkenlerden ve özellikle oksijen azlığından kaynaklandığı bilinmektedir.(63)
Karı-koca her ikisi razı oldukları takdirde hamile olmayı engellemenin İslam açısından sakıncası yoktur. Karı-koca çıcuk yapmak istemezlerse zararsız hap ve iğnelerle, meniyi dışarı dökme yoluyla veya başka yollarla nutfenin bağlanmasını önleyebilirler. Tabii ki, çocuk yapmaya engel olmak İslam açısından beğenilir bir iş değildir. Çünkü İslam, müslümanların çoğalmasını ister. Ama her durumda, bu iş haram değildir. Ancak, erkek ve dişi hücreler kadının rahmine yerleşip birleştikten sonra İslam açısından muhterem olan canlı bir varlık meydana gelmiş olur ve onun yaşama hakkı vardır.
O yeni varlık çok küçük ve zarif olmakla birlikte gelecekte kamil bir insan olacaktır. Olağanüstü bir hız ve ciddiyetle insani kemallere doğru hareket etmekte olan canlı bir varlıktır. O zarif varlık, sahip olduğu olağanüstü kabiliyetleri ile birlikte gelişip kamil bir insan olabilmesi için şefkatli annesinden, ona emin ve güvenilir bir muhit hazırlamasını beklemektedir. Eğer bu şerif ve yaşamaya hak kazanmış olan varlığı düşürüp öldürecek olursanız Allah katında katil sayılırsınız ve bu kötü amelden dolayı kıyamette sorguya çekilirsiniz.
Herkesin hakkını savunan mukaddes İslam dini, cenini düşürmeyi ve çocuğu öldürmeği istisnasız haram kılmıştır.
İshak b. Ammar diyor ki:İmam Musa b. Cafer’e (a.s) arzettim ki: Acaba hamile olmaktan korkan kadına ilaç kullanarak çocuğunu düşürmesine izin veriyor musunuz? İmam, “Hayır” buyurdu. “Hiç bir zaman izin vermiyorum.” Ben, rahmindeki bebeğin henüz nutfe olduğu hamileliğin ilk zamanlarında nasıl? diye arzettiğimde İmam, “Düşürmek caiz değildir. İnsanın yaratılışı nutfeden itibaren başlamaktadır.” buyurdu.(64)
Allah Teala Kur’an’da şöyle buyuruyor: “Baba ve anne, neden masum çocuğunuzu öldürdünüz? diye kıyamet günü sorguya tabii olacaklardır.”(65)
Cenini düşürmek, İslam’da nehyedilmiş olup çok kötü bir amel sayılmaktadır. Ayrıca, bu iş annenin ruhu ve cismi için de zararlıdır. Doktor Paknejad çocuk düşürme hususunda düzenlenmiş olan bir konferansda şöyle diyor: Cerentoloji ve Jeryateri bilimlerinde kürtajın normal ömürü azalttığı kanıtlanmıştır… Ve ilmi araştırmalar sonucu kürtajın kadınların ruhsal düzenlerini altüst ettiği isbat edilmiştir.(66)
1951’den 1959’a kadar Niyoyork şehrinde annlerin doğumdan ölmelerinin yaklaşık olarak %26.1’inin çocuk düşürmekten kaynaklandığı ispatlanmıştır. Ve 10 yıl içinde bu rakam %42.1’e yükselmiştir.
1963 yılında Şili’de, çocuk düşürme sonucu ölen anneler, diğer nedenlerle ölen annelerin %39’unu oluşturmaktadır.(67)
Çocuk düşürme bahanelerinden biri de fakirlik ve yoksulluktur. Bazı bilinçsiz baba ve anneler fakirlik ve yoksulluk bahanesiyle masum çocuklarını düşürüyorlar.
Elbette fakirlik ve yoksulluk çoğu ailelerin tutulduğu çok büyük bir beladır ve bu belaya tahammül etmek oldukça güçtür. Ama buna rağmen İslam fakirliği geçerli bir özür bilmemektedir. Masum yavrucağızın ne suçu var? Neden baba ve anne onu yaşama hakkından mahrum etsinler?
Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de buyuruyor ki: “Evlatlarınızı fakirlik korkusu ile öldürmeyin, sizlere ve onlara rızık veren biziz. Evlat öldürmek çok büyük bir yanlışlık ve günahtır.”(68)
Bebeğin nutfesi bağlandıktan sonra baba ve anne bu zorluğa tahammül etmek zorundadırlar. Bu çocuk gelecekte anne, babasına ve topluma yararı dokunan seçkin bir şahsiyet olabilir.
Bu çocuğun varlığı sayesinde bereketi ile ailenin iktisadî durumunun düzelmesi ve yoksulluktan kurtulması da mümkündür.
Ev dışında çalışma, dairede çalışma veya çocukların fazla olması vb. bahaneler şer’an ve vicdanen özür sayılmayıp çok kötü bir amel olan kürtajı caiz etmez.
Kürtaj çok kötü ve haram bir amel olmakla birlikte İslam dini bu büyük günah için ceninin çeşitli hallerine göre farklı olan para cezası da bırakılmıştır.
İmam Sadık (a.s) şöyle buyuruyor: “Aldırılan çocuk eğer nutfe ise, kanının karşılığı 20 dinar, eğer aleke (pıhtılaşmış kan) ise 40 dinar, eğer muzge (et haline gelmiş) ise 60 dinar, eğer kemikleri düzene girmiş olursa 80 dinar, eğer insan şekline girmişse 100 dinar, eğer insan ruhuna sahip olmuşsa kamil bir insanın diyetidir.”

Efserulmülk-i Amili’nin bu alanda çok güzel bir şiir var:
Bir cenin benim rüyama girdi
Eğer görürsen annemi dedi
De: Bende ne hata gördün anne?
Neden beni kana boyadın anne?
Rahminde uslu bir bebektim ben
Neden idama mahkum ettin sen
Kanıma susamıştın sen benim
Kana boyandı zayıf bedenim
Dünyaya gelen bir misafirim
Sana ne zarar verebilirim?
Misafiri ağırlamak gerek
Merhametsizce kıymamak gerek
Süşünürken benim masrafımı
Minik cismimden aldın canımı
Rızkım beraberimdeydi anne
Yazık ki sen inanmadın anne
Rahatlığı bana tercih ettin
Alemde zulmü sen inşa ettin
Bebeklerin ümididir anne
Usludur bebek, olunca anne
Ümid ederdim seni göreyim
İylik bahçenden göl koparayım
İsterdim göğsüne sarılayım
Dar gönlünden keder çıkarayım
İsterdim sütün içemeyi anne
Güzel sesini duymayı anne
Tebessümünü görmeyi anne
Baş ucumda oturmanı anne
Umardım okula göndermeni
Öğretmeni birliklik dersini
Gelince mutlu edeyim seni
Şarkıyla sesleyeyim ismini
Bir genç görmek isterdim kendimi
Yaşlanınca bilesin kadrimi
Ortaklaşalım senin derdini
Yapayım ben senin işlerini
Şimdi temiz ruhum cennettedir
Yerim hurilerin yerindedir
Şimdi sen tövbe et canım anne
Rabbimiz belki affeder anne
Temennimdir bu bemin anneme
İşte bu mesajı ver anneme.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı