MısırMısır Gerçekleri

Mısır halkı siyonist elçilik önünde polisle çatıştı

Mısır İçişleri Bakanlığı, Kahire’deki korsan İsrail Büyükelçiliği önünde polis ile göstericiler arasındaki çatışmalarda en az 450 kişinin yaralandığını bildirdi

Elçilik önündeki çatışmalar sürüyor. Binayı dün öğle saatlerinden itibaren ablukaya alan halk, içeri girerek çok sayıda evrakı da ele geçirdi. Mısır Başbakanı İsam Şerif, kabineyi kriz toplantısına çağırdı.

İçişleri Bakanlığı, polis gücünü alarm durumuna getirdi ve tüm izinler iptal edildi. Elçilik önünde zaman zaman havaya ateş açılıyor ve göz yaşartıcı bomba kullanılıyor.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama’nın korsan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştüğünü ve göstericilerin büyükelçiliğe girmesinden duyduğu endişeyi dile getirdiğini bildirdi.

Mısır hükümetine çağrıda bulunan Obama’nın, “İsrail Büyükelçiliğini korumak ve güvenliğini sağlamak, uluslararası yükümlülüklerdir” dediği öğrenildi.

Bu arada, Mısır’ın korsan İsrail Büyükelçisi Yitzhak Levanon, ailesi ve elçilik çalışanları, Kahire Havaalanı’na gitti. Yoğun güvenlik önlemleri altında havaalanına giden büyükelçi ve beraberindekiler korsan İsrail’e ait bir uçakla ülkeden ayrıldı.

Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda dün toplanan halk, büyükelçiliğe gitmiş, bina önüne yapılan koruma duvarlarını yıkıp Nil Nehrine atmıştı.

Göstericiler, İsrail ile diplomatik ilişkilerin kesilmesini talep ediyor.

Başa dön tuşu