MısırMısır Gerçekleri

Mısır halkının 9 Eylül 2011 Tahrir meydanı gösterileri

Mısır halkı uzun bir aradan sonra Tahrir Meydanı’nda sivil yönetim ve devrimi gerçek amacına ulaştırmak için yeniden toplandı.

“Devrimin gidişatına yön verme cuması” adı altında düzenlenen gösterilere, Müslüman Kardeşler, Vasat Partisi ile Hürriyet ve Adalet Partisi katılmayacaklarını daha önceden açıklamışlardı.

Mısır Yüksek Askeri Konseyi, göstericileri askeri tesislere yönelmeme konusunda uyararak, “Gösterileri düzenleyen kişiler, göstericilerin güvenliğinden sorumludur” açıklamasını yaptı.

Mısır İçişleri Bakanlığı dün gece Tahrir Meydanı’nda bulunan polis kuvvetlerini çekti. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, barış içinde gösteri düzenlenmesi için Tahrir Meydanı’ndaki polis birliklerinin çekildiği ifade edildi.

Tahrir Meydanı’nda toplanan yüzbinlerce kişi, iktidardaki Yüksek Askeri Konsey ve Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi aleyhine sloganlar attı.

Sivil yönetim isteyen halk, Mübarek’in yargılanma sürecininde şeffaf bir şekilde sürdürülmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

Meydanı dolduran siyasi gruplar, gençlik hareketleri ve örgütler, devrimin gerçek amacından sapmak üzere olduğunu öne sürerek, halk devriminin, gerçek amacına ulaşması için taleplerini dile getirdiler.

Gençlik örgütlerinin talepleri arasında, Mısır’da Mübarek rejimi boyunca uygulanan olağanüstü hal uygulamasının kaldırılması, parlamento seçimlerinde Mübarek’in lağvedilen partisi NDP üyelerinin seçimlere girmesinin engellenmesi ve hayat pahalılığına karşı hükümetin tedbir alması gibi istekler bulunuyor.

Aktivitist Memduh Atris, devrimin başlangıcının üzerinden 8 ay geçmesine rağmen, halkın isteklerinin yerine getirilmediğini öne sürerek, “Bu ay içerisinde parlamento seçimlerinin yapılması gerekiyordu. Yüksek Askeri Konsey umursamaz davranıyor. Bizler bu sebepten dolayı tekrar Tahrir Meydanı’nda toplandık” diye konuştu.

Başa dön tuşu