HaberlerMısırMısır Gerçekleri

Mısır halkı siyonist rejim elçiliğini kuşattı

Tahrir gösterisi sonrasında korsan İsrail Büyükelçiliği önüne örülen beton duvarı yıkmaya başlayan Mısırlı gençler, binaya da girdi.

Mısır’ın bütün şehirlerinde tekrar başlayan gösteriler bütün hızıyla devam ediyor. Kahire, İsmailiyye, Beni Suveyf, Asvan, İskenderiye, Buhayra, Suveyş, Asyut, Port Said ve El Minye gibi bütün şehirlerinde insanlar tekrar sokağa döküldü.

Tahrir Meydanı’ndaki gösterilerin ardından yerel saatle 17,00 sularında bir grup genç, korsan İsrail Büyükelçiliği’ne yönelerek, bir hafta önce büyükelçiliğin önüne yapılan duvarı yıkmaya başladı.

Tahrir Meydanı’nda yapılan ‘Gidişata yön verme’ gösterisinin ardından, Giza’daki korsan İsrail’in Mısır Büyükelçiliği’nin önüne gelen yüzbinlerce Mısırlı devrimci gençlere, polis veya asker henüz her hangi bir müdahalede bulunmadı.

Göstericiler uzunluğu 200 metreyi bulan duvarın yarısına yakınını yıktı. Şu anda yıkım devam ediyor. Göstericiler korsan İsrail Büyükelçiliği’nin önünde konuşlandırılmış olan askerlerin üzerine de taş attığı görüldü. Ayrıca bölgeye gelen çevik kuvvet müdahale etmeden geri çekildi.

Mısırlı gençler, güvenlik nedeniyle 21 katlı bir binanın en üstten son üç katında yer alan korsan İsrail büyük elçiliğinin bulunduğu binaya girdi.

Bazı göstericiler, korsan İsrail Büyükelçiliği’nin önüne örülen duvarın kendilerine ihanet olarak gördükleri için bu utanç duvarını yıktıklarını ifade etti. Korsan İsrail Büyükelçiliği önündeki göstericilerden Abdullatif Muhammed; ‘Bu utanç duvarını eski rejimin devamı olarak gördüğüm için yıkmaya geldim. Çükü bu duvar bizim kardeşlerimizi sınırda öldüren Siyonist devletin korunması için yapıldı.’ dedi.

Korsan İsrail duvarının ülkesinde yapılmasını kabul edemeyeceklerini söyleyen Şadia Hanım; ‘Tahrir Meydanı’ndan buraya İsrail duvarını yıkmak için geldik. Ordu bize müdahale etmedi, çünkü onlar bizim kardeşlerimiz.’ şeklinde konuştu.

Ranya ise düşüncelerini; ‘Tahrir Meydanı’nda idim, kardeşlerimle beraber buraya onları desteklemek için geldim. Bu duvar’ın Mısırlılara saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Gerekirse tekrar geleceğim’ cümleleriyle ifade etti.

Mısırlı protestocular, duvarın yıkılmasını, korsan İsrail Büyükelçisi’nin sınır dışı edilmesini, korsan İsrail ile ilişkilerin kesilmesini, Mısır ordusunun korsan İsrail sınırına yığınak yapmasını, Askeri Yüksek Konsey’in yönetimi sivillere devretmesi için belli bir süre açıklamasını, medeni insanların askeri mahkemelerde yargılanmasının engellenmesi ve daha önce göz altına alınan El Ehli takımı taraftarlarının serbest bırakılması gibi taleplerde bulunuyor.

Göstericiler Tahrir Meydanı, Mısır İçişleri Bakanlığı önü, Kahire Emniyet Müdürlüğü ve İsrail Büyükelçiliği önünde gösterilere devam ediyor.

Başa dön tuşu