Genel

Beşinci İmam, Muhammed Bâkır (A.S)

Beşinci İmam, Muhammed Bâkır (A.S)

İmam Ebu Cafer Muhammed Bâkır hicretin elli beşinci yılında dünyaya gelmiştir. Annesi, İmam Hasan’ın (a.s) kızı Ümm-ü Abdullah’tır. İmam Muhammed Bâkır (a.s), soyu hem anne ve hem baba tarafından İmam Ali’ye ulaşan ilk kişidir. İmam (a.s) kendi asrının imamı olduğu gibi Kur’ân ve din bilimlerinin de merkeziydi. İlmî meseleleri keşfetmesi, açması nedeniyle İmam’a “Bâkır” lakabını vermişlerdir.

Fakat Ümeyyeoğulları’nın zorbaları ve zalim sultanlar, İmam’ı hakikat nurlarını yaymasına engel oldukları için inzivaya çekilmek zorunda bırakmış, içtihadî ilminden ve fetvalarından hiç kimsenin yararlanmasına fırsat vermemiş, böylece de ilim dairesi sadece değerli evlâtlarına, özel ashab ve izleyicilerine has dar bir çerçevede kalmıştır.

İmam (a.s), hicretin yüz on ikinci yılında, altmış üç yaşında vefat etmiş ve Bakî mezarlığındaki pak türbeye defnedilmiştir. İmam Muhammed Bâkır’ın (a.s) altı oğlu, üç kızı vardı. Büyük oğlu Ebu Abdullah Cafer Sadık’tır. Diğerlerinin ismi Abdullah, Ali, Zeyd, Ubeydullah ve İbrahim’dir. İmamet soyu ve vasilik İmam Cafer Sadık ile devam etmiştir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı