Genel

Onuncu İmam, Ali Naki (A.S)

Onuncu İmam, Ali Naki (A.S)

İmam Ali Naki (a.s), hicretin iki yüz on dördüncü yılında Medine-i Münevvere’de dünyaya gelmiştir. Annesi “Semane” isminde bir cariyedir.

İmam Ali Naki’nin asrındaki Abbasî halifesi Mütevekkil, Abbasî halifelerinin tümünden daha katı kalpli ve Re-sulullah’ın evlâtlarına karşı hepsinden daha zalimdi.

Onun Ehlibeyt’e karşı ne kadar düşmanlık beslediğini bilmek için, İmam Hüseyin’in (a.s) Kerbela’daki pak mezarı üzerine dikilen yüce türbesini yıktırıp yerle bir ettirdiğini, zamanın imamı olan İmam Ali Naki’yi Medine’den zorla getirterek Samerra’da zindana attığını ve yirmi bir sene İmam’a zindanda eziyet ve zulmettiğini bilmeniz yeterlidir.

Bir gece Mütevekkil içki ve ayyaşlık toplantısı düzenleyerek gece yarısı İmam’ı zincirlere vurmuş bir şekilde yanına getirtip o hazreti de o fısk ve fücurla dolup taşan toplantıda oturmaya zorladı ve bir kadeh şarabı İmam’a uzatarak, “Bu içkiyi iç.” dedi. İmam (a.s), “Allah Teala bizim ailemizi bütün necis ve çirkinliklerden tertemiz kılmıştır.” buyurdu. Mütevekkil içtiği şarabın sarhoşluğunun etkisi altında İmam’dan biraz şarkı söylemesini istedi. Nübüvvet erkânının yadigârı, imamet ve velâyet ailesinin efendisi olan İmam bu teklifi de reddetti…

İmam Ali Naki, hicretin iki yüz elli dört senesinde, kırk dört yaşında acı ve musibetlerle Samerra’da şehit olmuştur.

İmam Ali Naki’den (a.s) geriye, Ebu Muhammed Hasan ve Cafer isimlerinde iki evlât kalmıştır. Bu Cafer imamet iddiasında bulunduğu için ona “Kezzab” (yalancı) lakabı verilmiştir. İmam Ali Naki’den sonra imamet, vasi-yetiyle Ebu Muhammed Hasan’a geçmiştir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı