İranAmerika

13 Aban; İran milletinin küresel emperyalizme karşı direnişi ve zaferinin sembolü

Bugün (4 Kasım 2021 Perşembe) İran İslam Cumhuriyeti’nde “Küresel Emperyalizmle Ulusal Mücadele” günüdür.

42 yıl önce bugün (4 Kasım 1979), İranlı öğrenciler ABD’nin İran İslam Devrimi’ne karşı sayısız komplolarını kınamak ve protesto etmek için Tahran’da casus yuvası olarak kullanılan ABD büyükelçiliğini basarak buranın kontrolünü ele geçirdiler.

Her yıl, bu münasebetle İslami İran halkı ulusal birlik ve İslami dayanışmasını ülke çapında, başta yürüyüşler olmak üzere çeşitli etkinliklerle anmaktadır. Zira bu yürüyüşler, İslam Devrimi’nin “Bağımsızlık, Özgürlük, İslam Cumhuriyeti” ve ‘Emperyalizmle mücadele” mesajının haykırışıdır.

13 Aban, İran İslam Devrimi tarihindeki üç kritik anda üç önemli olayı hatırlatmaktadır. Bu üç önemli olay, “İmam Humeyni’nin -ra- Türkiye’ye sürgününün yıl dönümü (4 Kasım 1964 “, devrim Pehlevi rejimi tarafından öğrencilerin öldürülmesi (4 Kasım 1978), ve “İran İslam Cumhuriyeti’nin büyük kurucusu İmam Humeyni’nin -ra- çizgisini takip eden öğrencilerin Tahran’daki Amerikan casus yuvasını ele geçirmeye yönelik devrimci hareketidir. İranlı öğrencilerin bu girişimi bir dönüm noktasıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (15) içerik yüklenmiştir.