AmerikaDünyaHaberlerİranOrtadoğuVideo Haberler

Video – 15 yaşındaki çocuğu kim öldürdü…Annesi besici suçlamıştı ..işte gerçekler..

Tüm bu olaylar sırasındaki en dikkat çekici görüntü, bir vücut kamerası tarafından kaydedilen üç dakikalık bir videodur . Videoda sesleri duyulan güvenlik güçlerinin kim olduklarını tam olarak bilmiyoruz ama Tasnim Haber Ajansı , bunların Besiciler ve kolluk kuvvetleri için sıklıkla kullanılan bir tabir olan “güvenlik bekçileri” olduklarını bildiriyor. Bu klip önemli çünkü Kianın ölümüne yol açan olayları kaydetti. Üstelik annenin, oğlunun Besici gönüllülerinin tüfeklerinden çıkan kurşunlarla öldürüldüğü iddiasıyla da çelişiyor.

Güvenlik güçlerinin vücut kamerası tarafından kaydedilen konuşmalarından, hiçbirinin tüfek veya gerçek mermi ile donatılmadığını anlıyoruz: paintball tabancaları ve pompalı tüfeklerinde plastik mermiler var.

Birisi “Lütfen bize 10 Kalaşnikof göndermelerini söyleyin” diye bağırıyor.

Bir başkası kıvranıyor, “elimiz boş sokağa çıkalım diyorlar.”

Genç bir adam kıdemli bir subaya “Hacı, birkaç (kuvvet) vuruldu” der ve memur ona sorar: “kim? adamlarımızdan mı?”

Daha sonra polis memurunun “Silahınız yoksa mescide girin” diyen sesi duyulur.

Başka bir adam “Bizim hiçbir şeyimiz yok… kimsenin hiçbir şeyi yok” diye yanıt verir.

Son olarak, videonun son saniyelerinde bir adam – belki de kıdemli bir subay – onları bu bozgunun içine atanlara lanet okuyor. Bir genç “burada kalmanın anlamı yok” diyor.

Reza isimli bir adam tüfeğini işaret edercesine “bu ne? Bu bir oyuncak – bir oyuncak!”

Güvenlik güçlerinin yaklaşan sürücülere “O yöne gitmeyin, bu tarafa dönün…. seni öldürürler.” Arka planda sürekli silah sesleri duyulur.

Üç dakikalık videoda, güvenlik noktasından en az 17 binek otomobil, bir taksi ve bir minibüs geçiyor, ancak Kian’ın ailesi olan Pir-Falak ailesinin hangi arabada seyahat ettiği belli değil.

Boynundaki kurşun yarası nedeniyle güçlükle konuşan, hastaneye kaldırılan genç bir Basij gönüllüsünün videosu, kimliği belirsiz silahlı kişilerin o gece gerçek mermi attığına dair daha fazla kanıt sağlıyor. İçinde, meslektaşlarının kendilerini savunmak için sadece paintball silahları olduğunu söylüyor.

Bu videoların yayınlanması, İran güvenlik güçlerinin “protestocuları öldürdüğünü” iddia eden hükümet karşıtı muhalefet anlatılarına meydan okuyor. Birkaç yetkili , İran kuvvetlerinin artık isyancılara karşı ateşli silah kullanmasının yasak olduğu konusunda ısrar ediyor. Ve bugüne kadar, bu güvenlik güçlerinden düzinelercesi “protestocular” tarafından değil, silahlı adamlar tarafından öldürüldü.

Peki ya diğer cinayetler?

Sosyal medyanın dikkati Kian ve annesinin hükümet güçlerine yönelik ateşli suçlamalarına odaklanırken, aynı gece isyancılar tarafından öldürüldüğü bildirilen on üç yaşındaki Abteen’in tek bir görüntüsünün bulunmaması şaşırtıcı.

Kasım ortasında İzeh’te olanlar, İranlı sivillerin ölümünden hem hükümeti hem de onun güçlerini sorumlu tutmak için muhalif silahlı kişilerce yürütülen bir operasyona (son zamanlarda pek çok operasyondan biri) benziyor.

İran’da 16 Eylül’den bu yana düzenlenen protesto ve isyanlarda hayatını kaybeden sıradan sivillerin sayısına ilişkin henüz resmi bir veri yayınlanmadı ve nasıl öldürüldüklerine dair herhangi bir ayrıntı da yok.

IRGC başkan yardımcısı Tuğgeneral Ali Fadavi’ye göre, “son 60 gün içinde en az 60 güvenlik gücü hayatını kaybetti. “

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.