İranKüba

18. İran-Küba ortak ekonomik komisyon oturumu Pazar günü Tahran’da başladı

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ekonomik diplomasi sorumlusu Mehdi Saferi, İran-Küba Karma Ekonomik Komisyonu’nun 18. toplantısına Küba Başbakan Yardımcısı Ricardo Cabresias ile İran Sağlık ve Tıp Eğitimi Bakanı Behram Aynullahi’nin katılacağını belirtti.

Üç gün sürecek bu oturumda ticaret, yatırım, transit ve ulaşım, elektrik ve enerji, petrol ve gaz, gümrük, bankacılık ve finans, sağlık standartları ve diğer önemli konular dahil olmak üzere çeşitli alanlarda 21 ihtisas komitesinin düzenlenmesi planlanıyor.

İki ülkenin Ortak Komisyonunun 17. toplantısı Ocak 2016’da Havana’da yapıldı.

İran-Küba ilişkileri, 1979 İslam Devrimi ve İran’ın anti-emperyalist görüşlere sahip Bağlantısızlar Hareketi’ne üye olması sonrasında güçlendi ve şu anda çeşitli alanlarda devam ediyor.Veriler, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin istenen düzeyde olmadığını gösteriyor. Halbuki İran-Küba ekonomik, bilimsel ve askeri ilişkileri uzun bir geçmişe sahiptir. Durum öyle ki Küba İran’ın 157. ticaret ortağı sayılır ve bu büyük bir ticari eksiklik olarak addedilir. Ancak, mevcutta İran ile Küba arasında diplomatik ve hizmet vizelerinin muafiyetine ilişkin 12 anlaşma imzalanmış. Düşük hacimli ticari ilişkilere rağmen savunma, istihbarat ve sağlık alanlarındaki işbirliği genişlemeye devam ediyor. Özellikle korona aşısının geliştirilmesinde iki ülke arasındaki tıbbi işbirliği arttı.

Hem İran hem de Küba bağımsız devletler olarak ABD’nin yasa dışı ve tek taraflı yaptırımlarına maruz kalmış ve buna bağlı olarak ilişkilerin düzeyinin yükseltilmesi ve karşılıklı olarak ihtiyaçlarının karşılanması bu yaptırımların kaldırılmasında ve etkisiz hale getirilmesinde etkili olabilir. Mevcutta iki ülke arasında ekonomik ve ticari işbirliği için önemli bir potansiyel var ve transit ve bankacılık ilişkileri sorunu da dahil olmak üzere engellerin üstesinden gelmek için uygun çözümler bulunabilir.

Küba da dahil olmak üzere Latin Amerika ülkeleriyle ilişkilerin ve işbirliğinin genişletilmesinin İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti’nin stratejik politikaları arasında yer aldığı açıktır ve Küba yetkilileri her daim iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulamış ve tek taraflı ABD yaptırımlarını etkisiz hale getirmek için ortak hareket etmeye hazır olduklarını belirtmiştir.

Küba Başbakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Özel Temsilcisi Ricardo Cabrisas, İran İslam Cumhuriyeti’nin ikili ilişkilere verdiği güçlü desteği ve ABD’nin Küba’ya yönelik tek taraflı yaptırımları karşısında verdiği desteği takdir ederek 18. Ekonomik İşbirliği Ortak Komisyonu’nun önemine vurgu yaptı. Kübalı yetkili iki ülke arasındaki stratejik ilişkileri vurguladı ve iki ülkenin ekonomik kapasitelerini her iki tarafın da yararına kullanmanın öneminin altını çizdi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir-Abdullahiyan da iki ülke arasındaki ilişkilerin seviyesini stratejik olarak nitelendirerek, “İran’ın 13. hükümeti, her iki taraftaki mevcut kapasiteleri göz önünde bulundurarak ekonomik ve ticari alanlarda işbirliğinin teşvik edilmesini önemli görüyor ve mümkün olan her şeyin yapılmasını istiyor. İki ülkenin , ekonomik potansiyelini gerçekleştirmek için işbirliği yapmasını bekliyoruz. ” dedi.

Buna göre, İran-Küba Ortak Ekonomik Komisyonu’nun 18. toplantısının oturum aralarında, işbirliğini genişletmede yeni bir sayfanın başlangıcı olabilecek ilaç, aşı, tarım, gümrük ve gıda ile ilgili belgeler iki tarafça imzalanması bekleniyor. İki ülke arasında geçmiş belgelerin ve anlayışların uygulanmasını hızlandırmak da gündeme alınacağı söylenmelidir.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.