İran

“4. İran’ın kutsal mekanları” zirvesi Meşhed’de düzenlendi

4. İran’ın kutsal mekanları zirvesi Meşhed kentinde kutsal Rezevi külliyede düzenlendi. Zirveye kutsal mekanların mütevellileri katıldı.

Zirvede konuşan kutsal Rezevi külliyenin mütevellisi Hüccetülislam Ahmet Mervi, İslam inkılabını zafere götüren günlerin (Şafak’ta On Gün) yıldönümünü kutlayarak, kutsal mekanlar İslam dininin has maarifini yaygınlaştıran merkezler olduğunu belirtti.

Hüccetülislam Mervi, insanlar kutsal mekanları dini inançlarını ve marifetlerini geliştirme merkezleri olarak bildiğini ve bu yüzden onların istek ve taleplerine uygun biçimde karşılık vermek üzere uygun bir şekilde programlar yapmak ve fırsat oluşturmak gerektiğini, kutsal mekanlar genç kuşağı dini açıdan yetiştirmede de daha etkili rol ifa etmeleri gerektiğini vurguladı.

Hüccetülislam Mervi şöyle devam etti:

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei korona virüs salgını döneminde din düşmanlarının saldırılarına ve eleştirilerine maruz kalan kutsal mekanların çalışmalarından ve icraatından memnun olduğunu belirtti, ki bu da bu mekanların mütevellileri için onur kaynağıdır.

Kutsal mekanların mütevellilerinin amacı, ziyaretçilere çeşitli hizmetleri sunmanın yanı sıra, ziyaretleri yüce bir ziyaret yapmak için çaba harcamalarından ibaret olması gerektiğini kaydeden Hüccetülislam Mervi şöyle ekledi:

Bu konuda etkili meselelerden biri, hizmetleri geliştirmektir. Ziyaretçiler kutsal mekanların kültürel, bilimsel ve sosyal hizmetlerinden kolayca yararlanmaları gerekir. Bu mekanlar mümkün mertebe hizmetlerini geliştirmeli ve böylece ziyaretçilerin mütevellilerin onların rahatını düşündüğünü hissetmelerine zemin oluşturmalıdır.

Hüccetülislam Mervi konuşmasını şöyle noktaladı:

Kutsal mekanların bu yılki zirvesinde Irak’taki kutsal mekanların mütevellileri sağlık protokollerine uymak ve korona virüs salgınını önlemek üzere katılmadılar. Umarız bu şom virüs yok olur ve daha sonraki zirvelerde onlara ev sahipliği yapabiliriz.

Kutsal mekanların Kur’an’ı Kerim alanında işbirliği zarureti

Zirvede Hz. Ahmet bin Musa Kazım -s- külliyesi mütevellisi Hüccetülislam Lütfullah Dejkam yaptığı konuşmada, kutsal mekanların Kur’an’ı Kerim tilaveti ve bu semavi kitabın üzerinde düşünme alanlarında işbirliğini arttırmaları gerektiğini belirtti.

Hüccetülislam Dejkam şöyle dedi:

Kur’an’ı Kerim eğitim kurslarında kutsal mekanlar olumlu rol ifa edebilir. İran İslam Cumhuriyeti’nin bereketi ile Kur’an’ı Kerim eğitimi için çeşitli faaliyetler yürütülmekte; kutsal mekanlar ise Kur’an’ı Kerim eğitimi alanında faaliyet yürüten merkezlerin arasında koordinasyon sağlayabilir.

Hüccetülislam Dejkam İslam ümmetinin Kur’an’ı Kerim’e başvurmalarını ve araştırma yapmalarını teşvik etmek gerektiğini belirterek şöyle ekledi:

İnsanların neden Kur’an’ı Kerim tilavet etmediklerinin gerçek sebebini tespit etmek ve ardından bertaraf etmek gerekir. kutsal mekanlar bu alanda koordineli hareket edebilir.

Kutsal mekanların dayanışması düşmanların gözüne batan dikendir

Zirvenin devamında Hz. Masuma -s- külliyesi mütevellisi Ayetullah Seyyid Muhammed Saidi yaptığı konuşmada, toplumu kutuplaştırmak ancak düşmanların yararına olacağını belirterek şöyle dedi:

Bugün Kutsal mekanların dayanışması, düşmanların gözüne batan diken olduğuna şahit olmaktayız.

Ayetullah Saidi işlerin ilerlemesi için hep birlikte hareket etmek ve çalışmak gerektiğini belirterek, her türlü harekette halkın konumu ve etkisi emsalsiz olduğunu, nitekim İslam inkılabı da bu işbirliği ve birlikteliğin en somut örneği olduğunu vurguladı.

İran İslam inkılabı bu bağlamda hepimize iyi bir ders verdiğini belirten Ayetullah Saidi, İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei de hep birlikte hareket ettiğimiz ve Allah için çalıştığımız takdirde inkılap hedeflerine ulaşacağını vurguladığını kaydetti.

İmam Zaman’ı -s- anmayı yaygınlaştırmakta sanattan yararlanmak

Zirvede bir konuşma yapan Hz. Abdulazim Hüseyni -s- külliyesi mütevellisi Ayetullah Muhammed Muhammedi Reşşehri de kutsal mukanların faaliyetlerini koordineli hale getirmeleri gerektiğine vurgu yaparak, kutsal mekanların esas amacı, Hz. Mehdi’nin -s- evrensel hükümeti için zemin oluşturmak olduğunu, bu konu kutsal mekanlarda tecelli etmesi gerektiğini belirtti.

Ayetullah Reyşehri bu uğurda sanat imkanlarından yararlanmak ve Hz. Mehdi’nin -s- adını ve yadını kutsal mekanlarda daima tekrarlamak gerektiğini kaydetti.

Ayetullah Reyşehri, İslam’ın evrenselleşmesi için sanatçı bir grubun faaliyeti gerekli olduğunu, böylece Hz. Mehdi’nin -s- kutsal mekanlarda adı her daim anılacağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.