Amerikaİran

4+1 grubu Amerika heyeti ile görüştü

Rusya’nın Viyana’da uluslararası kurumlarda daimi temsilcisi Mihail Ulyanov dün 4+1 grubu temsilcilerinin Amerikalı heyet ile Viyana’da görüştüklerini söyledi.

Ulyanov tweeter üzerinden paylaştığı mesajda Amerika’nın Bercam’dan çekilmesi ardından ilk kez nükleer anlaşma taraflarının İran olmadan Viyana’da Amerikalı heyet ile resmi olmayan bir toplantıda bir araya geldiklerini yazdı.
Ulyanov’un belirttiğine göre taraflar Bercam anlaşması ile ilgili çalışmalar ve gelişmeler hakkında görüş alış verişinde bulundular.
Bu arada Çin’in Viyana’da daimi temsilcisi Wang Chun da İran’a karşı yaptırımların kaldırılması için müzakerelerin hızlandırılmasını istedi.
Chun dün Bercam ortak komisyon toplantısı ardından Netnz nükleer tesislerdeki sabotajı eleştirirsek şimdiye kadar öncelikli olanın, Bercam’ın ihya etme sürecini saptırarak olan olaylardan uzaklaşmak ve müzakereleri daha hızlı gerçekleştirmek olduğunu söyledi.
Bercam ortak komisyon toplantısında İran heyeti başkanı ve dışişleri bakan yardımcısı seyit Abbas Irakçı Netnz’de yaşanan terör olayını ve Avrupalı ülkelerin olaya pasif tepkilerini kınarken, Bercam üyelerinin hep birlikte ve siyasi yaklaşımlardan uzak, nükleer terörizmin bariz örneği olan ve uluslararası yasaların açık ihlali olan bu olayı kınamaları gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.