İran

481 İranlı bilim insanı dünyanın en iyileri listesinde

Bilim ve Teknoloji Atıf Enstitüsü Başkanı yaptığı açıklamada iranlı 481 bilim insanının dünyanın üstün bilim insanları arasında yer aldıklarını söyledi.

İran Bilim ve Teknoloji Atıf Enstitüsü ISC başkanı Muhammed Cevad Dehgani yaptığı açıklamada 481 iranlı araştırmacının alıntı ve scientometrik kriterlere göre normal alıntı davranışa sahip, itibardan düşmüş veya geri çekilmiş hiçbir makalelerinin olmadığını belirterek, dünyada “alıntı yapılan yüzde bir üstün araştırmacılar” arasında olduklarını belirtti.
Dehgani ayrıca, ISC’nin en önemli görevlerinden birinin İslam dünyasında üstün bilim ülkeleri, araştırmacıları, makalelerine en çok başvurulan yazarları ve en çok telifi olanları tanıtma bağlamında seçkin araştırmacıların bilimsel ürünlerinin etkisini belirleme ve araştırma imkanı sağlamak olduğunu belirtti.
Dehgani dünyanın alıntı yapılan yüzde bir üstün araştırmacıların dünyada üretilen tüm bilimin yüzde 14’ünü ürettiklerini ve aynı grubun tüm dünyada alıntıların yüzde 24’ünü aldıklarını ve en iyi araştırmacıları seçme kriterinin, onların ürünlerine yapılan atıf sayısı olduğunu söyledi.
Dehgani ayrıca buna göre, araştırmalarıyla en üst düzeyde uluslararası prestij elde edebilen araştırmacılar, dünyadaki araştırmacıların yüzde bir ve yüzde 20’si arasında yer aldıklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2024 (25) içerik yüklenmiştir.