HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

500 Amerikan askeri aracının Irak’taki Ayn’ el Esed üssüne şüpheli girişi

Güvenilir bir kaynak, 500 ABD askeri aracının Irak’ın batısındaki Ayn’el Esed hava üssüne girdiğini bildirdi.

Irak’ın El Anbar vilayetinde güvenlik bir kaynak, dün yaptığı açıklamada, Anbar vilayetinin batısındaki Hit kentinin el-Bağdadi bölgesinde bulunan Ayn el Esed hava üssünün 500’den fazla farklı aracın gelişine tanık olduğunu duyurdu. Bunların içinde kurşun geçirmez, zırhlı ve çeşitli askeri araçların da olduğu bildirildi. 

Sözkonusu kaynak, Anbar vilayetinin batı kesiminde konuşlu güvenlik güçlerinin, benzeri görülmemiş önleyici tedbirlere tanık olan bu araçların Ayn’el Esed’a girişinin ardındaki gerçek nedenler hakkında hiçbir bilgisinin olmadığını vurguladı.

Daha önce, ABD Başkanı Joe Biden Irak’taki savaş görevinin sona erdiğini açıklarken, ABD güçleri Irak güvenlik güçleriyle istihbarat alışverişini askıya aldı.

Ayn’El Esed üssü, Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin mevcut en büyük üssüdür. Bu üs bu zamana kadar bir çok kez füze ve roket saldırılarına hedef oldu.

Iraklıların geneli, Amerikan terörist güçlerinin Irak’tan çekilmesini istiyor ve Irak parlamentosu da bu güçlerin geri çekilmesi için bir planı geçen yıl onaylamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.