Kuzey AmerikaSuriye

60 IŞİD’li terörist ABD güçlerince El’Tenf’teki yasadışı üsse nakledildi

İşgalci Amerikan güçleri Haseke ilindeki birkaç cezaevlerinde tutulan IŞİD teröristlerini Suriye ve Ürdün sınır üzerinde bulunan el Tenf gayrimeşru üssüne aktardı.

SANA’nın haberine göre, Amerikan işgal güçleri el Şeddadi kentinin doğusundaki ‘Kamb el’Bulgar cezaevinde tutulan 10 IŞİD teröristini, Haseke’deki bir hapishaneden ise 50 teröristi, zırhlı arabalarla el Şeddadi’deki yasadışı ABD üssüne naklettiler.

Kaynaklar, teröristlerin daha sonra el Şeddadi’den helikopterle Suriye-Ürdün sınırındaki el Tenf bölgesindeki yasadışı ABD üssüne nakledildiğini belirttiler.

Bahsedilen teröristlerden kimliği belirlenen biri, el yapımı patlayıcı cihazların üretiminin denetçisi Kazım Hasan el Calkam (takma adı Ebu el-Bara), diğeri ise arabaların zırhlanmasında ve bubi tuzaklamasında uzman Iraklı terörist Harfan Cedu’ el Hamad olduğu anlaşıldı.

ABD ordusu, ABD’ye bağlı Suriye Kürt Demokratik Güçleri (SDG) ile birlikte yasadışı olarak Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğusunda bulunuyor ve ülkenin petrol kaynaklarını yağmalamanın yanı sıra bölgedeki Suriyeli sakinlere ve güçlere karşı da harekete geçiyor.

ABD güçleri bölgedeki planlarını gerçekleştirmek için IŞİD teröristlerini kullanıyor, aynı zamanda DAİŞ teröristlerine yatırım yaparak ve onları Suriye’nin kuzeyindeki hapishanelerden transfer ederek kanıtları yok ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.