Filistinİşgalci İsrail Rejimi

600 Siyonist yerleşimci Yusuf’un Kabri bölgesine saldırdı

İşgal ordusunun yoğun güvenlik önlemleri altında 600 siyonist yerleşimci dün sabah (25 Şubat Perşembe) erken saatlerde Nablus kentinin doğusundaki Yusuf’un Kabri bölgesine baskın düzenledi.

Baskına karşı çıkan Filistinli gençlerle işgal güçleri arasında çatışma yaşandı. İsrail askerleri yerleşimcilerin baskınını korumak için gerçek ve plastik mermi ile göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullanırken, Filistinli gençler ise yanan lastiklerle sokakları kapatıp işgal güçlerine taş fırlattı.

İsrail’in Kanal2 sitesi, işgal güçlerinin ayin yapmak amacıyla Yusuf’un Kabri bölgesine baskın yapan 600 yerleşimciye koruma sağladığını belirtti.

Site, kabir baskınına Filistinlilerin taş ve molotof kokteyli ile karşılık verdiğini ifade etti.

İşgal güçleri himayesinde gerçekleşen baskına işgal yönetiminden bazı bakan, yönetici ve hahamların da katıldığı belirtildi.

Yahudi yerleşimci çeteleri, 1967’den beridir Yusuf türbesine saldırı düzenliyorlar.

“Yusuf’un Kabri” Nablus’un doğusundaki Balata Kampı hizasında yer alıyor. Filistinliler türbenin Yusuf Duveykat isimli salih bir kişiye ait olduğunu söylerken, Yahudiler türbede naaşı Mısır’dan getirilen Hz. Yusuf aleyhisselamın yattığını iddia ediyor.

Filistinliler bunu, işgalci İsrail’in dini mazeretlerle bölgeyi kontrol etmek istemesi olarak görüyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.