Amerika

75 ABD’li temsilciden İran’a yönelik yaptırımları azaltma talebi

75 ABD’li milletvekili, Hazine Bakanı Steven Manuchein ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya yazdığı bir mektupta, Corona virüsü salgını sırasında İran ve diğer ülkelere yönelik yaptırımların hafifletilmesi çağrısında bulundu.

Mektupta yer alan 75 ABD’li milletvekili Steven Manuchein ve Mike Pompeo’dan Corona virüsüyle mücadele için ABD’nin yaptırımına tabi ülkelere korona test kitleri ve koruyucu ekipman göndermek için geçici bir izin vermelerini istedi.

Son aylarda dünyada ve İran’da korona virüsünün patlak vermesinin ardından uluslararası yetkililer ve çok sayıda ülke yetkilisi, İran’a karşı tek taraflı ve yasadışı ABD yaptırımlarının kaldırılması çağrısında bulundu.

Bununla birlikte Beyaz Saray yetkilileri, İran’a karşı azami baskı politikası çerçevesinde yaptırımları da devam ediyor. Bu doğrultuda defalarca İslam Cumhuriyeti’ne karşı yeni yaptırımlar ilan ediliyor.

Washington’un temel ürünleri hatta ilaç ve tıbbı maddeler ve cihazları tek taraflı bir şekilde yaptırımlara tabi tutması , İran halkı özellikle de koronavirüs hastaları için belli başlı sorunlara yol açmıştır.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, geçtiğimiz günlerde korona salgını sırasında ABD’nin düşmanca politikalarını eleştirerek, dünyanın tıbbi terörizmle bağlantılı olan ABD ekonomik terörizmine karşı artık sessiz kalamayacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.