Avrupaİran

AB troykasının İran’ın füze programıyla ilgili iddiası

Almanya, Britanya ve Fransa’dan oluşan AB troykası Çarşamba günü Amerika’nın güdümünde hareket ederek BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e yazdıkları mektupta, İran’ın bazı füzeleri BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı kararnamesine uymadığını iddia etti.

AB troykası mektupta BM Genel Sekreteri Guterres’e İran’ın füze programı ile ilgili bir sonraki raporunda bu füzeleri BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı kararnamesine aykırı olduğunu belirtmesini tavsiye etti.

AB troykası bundan önce benzer bir iddiayı ileri sürmüş, fakat 2231 sayılı kararnamenin maddeleri ile örtüşmediği için güvenlik konseyini yeni bir kararname veya bildiri yayımlama konusunda ikna edememişti.

Gelişmiş teknolojileri kendi tekellerinde tutmak isteyen Amerika ve Avrupalı müttefikleri, İran’ın uzaya füze ve uydu fırlatması BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı kararnamesine aykırı olduğunu iddia ediyor.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise şimdiye dek birçok kez bu tür iddialara gösterdiği tepkide, Bercam nükleer anlaşmasını bilenler, İran’ın uzaya uydu göndermesi ve füze denemeleri 2231 sayılı kararnamenin ihlali sayılmadığını bildiklerini kaydetti. Zarif, 2231 sayılı kararname İran’dan nükleer başlık taşıyabilen füze yapmamasını istediğini, İran’ın zaten askeri nükleer programı bulunmadığını vurguladı.

Zarif’in bu sözleri şimdiye kadar defalarca UAEK tarafından da doğrulandı.

UAEK 16 raporda İran’ın nükleer faaliyetleri barışçıl olduğunu ve Bercam nükleer anlaşmasına da bağlı kaldığını onayladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Riabekov da geçenlerde İran uzay ve füze faaliyetleri ile hiç bir uluslararası yasayı ihlal etmediğini açıkladı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 12 Ağustos 2020 (21) içerik yüklenmiştir.