almanyaAvrupaBilimselÇin

AB ülkelerinden Almanya’da Çin ve Rus aşılarının kullanılması gündeme geldi

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Çin ve Rusya’dan gelen koronavirüs aşılarının Avrupa’da mevcut doz açığının üstesinden gelmek için kullanılabileceğini belirtti.

Spahn, Pazar günü Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine verdiği demeçte “Aşının üretildiği ülke ne olursa olsun, güvenli ve etkiliyse, pandemiyle başa çıkmaya yardımcı olabilirler” dedi. Spahn, Çin ve Rus COVID-19 aşılarının kullanımında temel bir engel görmediğini söyledi.

Spahn’ın Çin ve Rus aşıları hakkındaki sözleri, Almanya’nın Nisan ayına kadar aşı tedariğinde sorunlar yaşayacağının kabul edilmesinden günler sonra geldi. Spahn, Perşembe günü attığı tweette de “Aşı kıtlığı ile birlikte önümüzde en az 10 zorlu haftamız var” demişti.

Öte yandan Almanya’da Bavyera eyaletinin başbakanı Markus Söder de Rusya ve Çin’de üretilen aşıların kullanılmasının değerlendirilmesini istedi.

Benzer bir açıklama da, Brandenburg eyaletinin başbakanı Dietmar Woidke’den de geldi. Woidke, başka ülkelerin aşılarının da değerlendirilmesi görüşüne katıldığını belirtti.

Woidke, “Eğer tedarik sıkıntısı yoksa ve onay alırsa bu aşıları değerlendirmenin şart olduğunu düşünüyorum. Eğer bu aşılar güvenliyse ve işe yarıyorsa, o zaman kullanılmalılar” dedi.

AB üyesi ülkeler aşı dağıtımı konusunda ırkçı rejim İsrail, İngiltere ve ABD’nin oldukça gerisinde kaldı. Batı’nın en büyük ilaç üreticilerinin üretim sorunları nedeniyle AB’ye aşı teslimatlarını yavaşlatmasıyla, AB COVID-19 aşısı tedarikinde zorlanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.