Avrupaİran

AB: Viyana müzakerelerinin bir sonraki turunda nükleer anlaşmayla ilgili ümidimiz tam

AB Dış Siyaset Sorumlu yardımcısı Enrique Mora, dün gece Viyana’daki nükleer anlaşma komisyon oturumunun sonunda yaptığı açıklamada, yapılacak bir sonraki görüşmelerde nükleer anlaşmanın icrasıyla ilgili tam bir anlaşma sağlanacağından emin olduğunu söyledi.

Enrique Mora gazetecilere verdiği demeçte, görüşmelerin önümüzdeki hafta başlayacak olan bir sonraki turda sonuçlanacağına inandığını söyledi.

Mora, ”nükleer anlaşma koordinatörü olarak, görüşmelerin son turu olmasını umuyordum ki bu da olmadı, ancak çabalarımızı sürdüreceğiz ve bir sonraki turda ABD’yi anlaşmaya geri getirmek için bir uzlaşıya varacağımızdan eminim.” dedi.

Mora ayrıca, nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılmasıyla ilgili anlaşma metninin henüz kesinleşmediğini ve hala nispeten karmaşık olan bazı siyasi ve teknik meselelerin olduğunu da sözlerine ekledi.

Nükleer Anlaşma’nın üç Avrupa üye devletinden üst düzey diplomatlar dün gece, İran nükleer anlaşmasını canlandırma konusundaki Viyana müzakerelerinde kaydedilen ilerlemeye atıfta bulunarak, anlaşmanın önemli yönlerine ulaşıldığını kaydettiler.

Bu arada Rusya’nın Viyana merkezli uluslararası kuruluşlardaki daimi temsilcisi Mikhail Ulyanov, toplantının sona ermesinin ardından yaptığı açıklamada, görüşmelerin iyi gittiğini söyledi.

Ortak Komisyon üyelerine göre, komisyonun bir sonraki toplantısı 11 Haziran’da yapılacak.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.