Avrupaİran

AB, Viyana’daki Nükleer Anlaşma Ortak Komisyon toplantısını değerlendirdi

AB Koordinatörü ve Ortak Komisyon Başkanı Enrique Mora, Ortak Komisyon’un Viyana’da dünkü toplantısını özet olarak yapıcı nitelendiren bir tweet attı.

Enrique Mora dünkü oturumla ilgili Twitter sayfasında açıklama yaptı ve ”Ortak komisyon oturumu yapıcıydı. Nükleer taahhütlerin uygulanması ve yaptırımların kaldırılması konusunda iki uzman grubuyla ortak bir diplomatik süreç için bir ittifak var.” dedi.

Mora, “Koordinatör olarak, Viyana’da ABD de dahil olmak üzere tüm taraflarla ayrı temasları yoğunlaştıracağım.” dedi.

Rusya’nın Viyana’daki uluslararası kuruluşlardaki temsilcisi Mihail Ulyanov da, Ortak Komisyon’un Salı günkü toplantısının sonucunu başarılı olarak nitelendirdi.

Ulyanov, “Yaptırımların kaldırılması ve nükleer konularla ilgili uzman düzeyindeki iki gruba, Tahran ve Washington tarafından nükleer anlaşmaya tam olarak uygulamak için gerekli adımları belirlemekle görevlendirildi” şeklinde tweet attı.

Üst düzey Rus diplomat, nükleer anlaşmanın canlandırılmasının hemen gerçekleşmeyeceğini ve biraz zaman alacağını ama ne kadar süreceği belli olmadığını bildirdi.

Rus yetkili, “Ortak Komisyon toplantısının en önemli başarısı, bu amaca ulaşmak için pratik önlemlerin alınmış olmasıdır.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.