Kuzey AmerikaFilistinİşgalci İsrail RejimiMısırÜrdün

Abbas yönetiminin Şarmu’ş-Şeyh güvenlik zirvesine katılacağı kesinlik kazandı

İsrail işgal rejimini güvenliğe kavuşturmak ve Filistin direnişini kırmak amacıyla 19 Mart Pazar günü Mısır’ın Şarmu’ş-Şeyh şehrinde gerçekleştirilmesi planlanan sözde güvenlik zirvesine Mahmud Abbas yönetimini temsil eden heyetin de katılacağı kesinleştirildi. 

FKÖ Özel Kalem Müdürü Hüseyin Eş-Şeyh’in ofisinden yapılan açıklamada, Eş-Şeyh’in Filistin Başkanı Mahmud Abbas’ın müsteşarı Nebil Ebu Redine ile birlikte ABD’nin Filistin’le ilgili gelişmeleri takip özel görevlisi Hadi Amr ile, Şarmu’ş-Şeyh’te düzenlenecek 5’li zirveyle ilgili ön hazırlık çalışmaları hakkında görüşme yaptığı bildirildi. 

Açıklamada Eş-Şeyh’in ABD özel temsilcisiyle muhtelif dosyalar, bölgesel ve uluslararası sorunlar, ikili ilişkiler ve Akabe Zirvesi sonrasında yaşanan yeni gelişmeler hakkında fikir alış verişinde bulunduğu belirtildi. 

Ürdün’ün Akabe şehrinde 26 Şubat Pazar günü gerçekleştirilen 5’li ihanet toplantısı işgal rejimini rahatlatmak ve Filistin halkının özgürlük mücadelesini kırmak amacıyla Ürdün Krallığı’nın çağrısıyla İsrail, Filistin, Mısır, ABD ve Ürdün’ün katılımıyla Ürdün’ün Kızıldeniz’in Akabe Körfezi’ne bakan Akabe şehrinde gerçekleştirildi. Buluşmada işgal rejimiyle Filistin Yönetimi’nin geçmişte imzalanan anlaşmalara bağlı kalma ve sözde “adil ve kalıcı barış” sağlanması için çalışma sözü verdikleri iddia edildi. 

Akabe toplantısında sözde adil ve kalıcı barış için çalışma sözü verildiğinin iddia edilmesinin hemen ardından işgalci terör çetelerinin Nablus’un Huvvare kasabasına baskın düzenlemeleri, bir kişiyi şehit ederek 100’den fazla insanı yaralamaları, onlarca ev, iş yeri ve arabayı yakmaları işgalci siyonistlerin barıştan ne anladığını bir kez daha gözler önüne sermişti. 

Filistin direniş hareketleri Akabe toplantısına kesin bir dille karşı çıktıklarını ve böyle bir toplantıya iştirak edilmesini de ihanet olarak nitelediklerini dile getirdiler.

Şimdi de Sina Yarımadası’nın ucunda, Akabe Körfezi’nin giriş kısmına bakan ve Mısır sınırları içinde yer alan turistik şehir Şarmu’ş-Şeyh’te buluşarak Filistin halkının ve direnişinin başına çorap örme hazırlığı yapıyorlar. Ama başarılı olmaları mümkün ve muhtemel görünmüyor. Çünkü Filistin direnişi hak ve özgürlük mücadelesindeki kararlılığını sürdürecektir.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.