İşgalci İsrail RejimiFilistin

Abbas’ın Özel Temsilcisi: Seçimlerin ertelenmesi kuvvetle muhtemel

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Özel Temsilcisi Nebil Şaas, İsrail rejiminin, Filistin tarafının seçimlerin Doğu Kudüs’te de yapılması yönündeki talebine cevap vermemekte ısrar etmesi durumunda seçimlerin yüksek ihtimalle erteleneceğini açıkladı.

Lübnan’ın köklü gazetelerinden en-Nehar’a konuşan Filistinli yetkili Şaas, Kudüs olmadan seçimlerin yapılamayacağını belirtirken, aksi takdirde İsrail’in Kudüs’ü Filistin topraklarından ayırma planına hizmet edileceğini ileri sürdü.

Diğer taraftan işgal rejimini yapılan anlaşmalara uymaya çağıran Abbas, geçtiğimiz pazartesi günü yaptığı açıklamada, yaklaşan seçimlerin, işgal altındaki Kudüs’te de olmak üzerek tüm Filistin topraklarında icra edilmesi için İsrail’e baskı yapılması amacıyla yoğun görüşmelerde bulunduğunu bildirmişti.

Öten yandan Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) yurt dışındaki yöneticilerinden Muhammed Nezzal, yakın zamanda yapılacak Filistin genel seçimlerinin sudan bahanelerle iptal edilmek istenmesine veya ertelenmesine karşı çıktıklarını belirterek, işgal altındaki Kudüs’te seçimlerin yapılmaması görüşünü de kabul etmediklerini vurgulamıştı.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 15 Ocak tarihinde 15 yıl aradan sonra İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında seçim yapılmasını öngören kararnameyi imzalamıştı. Kararnamede, 22 Mayıs’ta milletvekili, 31 Temmuz’da devlet başkanlığı ve 31 Ağustos’ta da Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılması öngörülmüştü.

Filistin Anayasası, her 4 yılda bir genel seçimlerin yapılmasını öngörürken İsrail işgali ve ablukası altındaki ülkede 2006’dan bu yana devam eden parçalanmışlık nedeniyle yıllardır genel seçime gidilemedi.

Diğer taraftan Filistin Yönetimi, İsrail’in işgali altındaki Doğu Kudüs’te yaşayan Filistinlilerin de seçimlere katılmasını istediğini ileri sürerken, işgal rejiminin, Filistin seçimlerinin Doğu Kudüs’te yapılmasına izin verip vermeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.