Kuzey Amerikaİran

Abbaszade Mişkin: ABD’nin Nükleer Anlaşma’ya İran’dan daha fazla ihtiyacı var

İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu sözcüsü Mahmud Abbaszade Mişkini, Amerikalıların Nükleer Anlaşma’ya İran’dan daha fazla ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Abbaszade Meşkini, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi: “ABD’nin İran Özel Temsilcisi’nin tutumu, daha fazla imtiyaz kazanmak için diplomatik bir savaştan öte psikolojik bir savaştır.”

İranlı yetkili, “İran da, ABD’nin mantığına göre hareket etmek isterse, Viyana’da İran’ın çıkarları güvence altına alınmadığı sürece bu müzakerelerde kalmayacaktır.” dedi.

Abbaszade Mişkini, “İran İslam Cumhuriyeti, ulusal çıkarlarını sağlamak için Viyana görüşmelerinde yer almaktadır ve bir anlaşma imzalarsa bunu ulusal çıkarlar çerçevesinde yapacaktır” dedi.

İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu sözcüsü ayrıca “ABD’nin İran temsilcisinin Viyana görüşmelerinden olası çekilme konusundaki edebiyatı da, doğru bir edebiyat değil” dedi.

ABD’nin İran işleri temsilcisi, Robert Malley, ABD’nin eski Başkan Donald Trump döneminde İran’a yönelik tüm yaptırımları kaldırmayacağını ve anlaşmanın ABD’nin temel çıkarlarını karşılamaması halinde Viyana görüşmelerini terk edeceğini söyledi.

Nükleer Anlaşma görüşmeleri, Viyana’da altı turluk yoğun süren görüşmelerin ardından son aşamasına geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.