Kuzey AmerikaUzakdoğu

ABD Güney Kore’ye Amerikan üslerinin maliyetine katkısını artırma çağrısı yaptı

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Güney Kore’nin ülkede konuşlu 28 bin ABD askerinin masraflarına daha fazla katkıda bulunabilecek kadar zengin olduğunu belirtti.

Esper, Güney Kore Savunma Bakanı Jeong Kyeong-doo ile yıllık Güvenlik Danışma Toplantısı’ndan önce düzenlediği basın toplantısında, Seul ve Japonya yönetimine süresi 23 Kasım’da dolacak askeri istihbarat bilgisi paylaşımına yönelik anlaşmayı yenilemelerini istedi.

İki ülkenin, Ekim 2016’da imzaladığı ve istihbarat bilgilerini birbirleriyle ve üçüncü taraf olarak ABD ile paylaşmalarına olanak sağlayan istihbarat anlaşmasının sonlandırılmasının sadece Kuzey Kore ve Çin’in işine yarayacağını savunan Esper, “Sadece bu bile, oturup ittifakımızı ortak tehdit ve zorluklara birlikte cevap verebilecek şekilde yeniden sağaltmamız için güçlü bir neden.” ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanı Esper, Güney Kore’de konuşlu 28 bin ABD askerinin masraflarını paylaşma konusunda da “Güney Kore zengin bir ülke, savunma maliyetinin karşılanmasına yardım için daha fazla ödeme yapabilir ve yapmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 13 Temmuz 2020 (29) içerik yüklenmiştir.