Amerika

ABD heyeti Suriye’deki Kürtlerin kontrolündeki bölgelere yasadışı yollardan seyahat etti

Şam hükümetinin ABD’nin ülkeye müdahalesine defalarca karşı çıkmasına rağmen, bir ABD Dışişleri Bakanlığı heyeti Pazar gecesi Suriye’nin kuzeydoğusunda Suriye Kürt güçlerinin kontrol ettiği bölgelere gitti.

IRNA’ya göre; ABD heyeti, Suriye Kürt güçleri sözde komutanı Mazlum Abdi başta olmak üzere, Demokratik Güçler Yürütme Kurulu Başkanı Elham Ahmed ve Kürt Özerklik Yürütme Konseyi’nin iki başkanı Halid ve Abdülhamid el-Mehbaş ile bir araya geldi.

Ziyarete, ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Asan Goldrich ve çok sayıda ABD’li diplomat ve askeri komutan katıldı.

Suriye’de IŞİD terör örgütünün Amerika’nın bir kolu olarak yenilmesiyle, doğrudan grubun yerini Amerikalı teröristler aldı ve o andan itibaren IŞİD yerine Suriye petrolünü çıkarıp çalmaya ve Suriye halkını öldürmeye devam ettiler.

Son yıllarda ABD, Batı Asya bölgesinde, özellikle Suriye’de insanlar için adeta bir bela olurken, IŞİD terör örgütünün son yıllarda gerçekleştirdiği bir girişim olan petrol kaynaklarını gasp etti.

Son iki yılda ABD, Suriye’nin petrol zengini bölgelerinde daha fazla asker ve teçhizat göndererek varlığını artırdı ve bu da Suriye halkından daha fazla petrol hırsızlığına yol açtı.

Suriye Demokratik Güçleri, doğu ve kuzeydoğu Suriye’de üslenen ABD terörist ordusuna bağlı milislerdir.

Suriye hükümeti, doğu ve kuzeydoğu Suriye’deki bu ABD militanları ve terörist unsurlarının petrol yağmalamaktan başka bir amacı olmadığını ve yasadışı varlıklarını sona erdireceklerini defalarca vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (40) içerik yüklenmiştir.