AfganistanAmerika

ABD imha ettiği üsleri teslim ediyor

Afganistan Savunma Bakanlığı, Amerika’nın “Yeni Kabil” kampını Afgan kuvvetlerine teslim etmekte olduğu askeri teçhizatının ülkede imha edilmesinin devam ettiğini duyurdu.

Afganistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bakanlığın ilk bakan yardımcısı Necibullah Verdek ve Afganistan’daki ABD ve NATO terör güçlerinin komutanı General Scott Miller devir teslim töreninde hazır bulundu.

Logar Valisi Abdul Qayyum Rahimi geçtiğimiz günlerde ABD terörist güçlerinin Afganistan’dan çekilmesine atıfta bulunarak ABD terörist birliklerinin Afganistan’dan çekilmesinin devam ettiğini, 10.000 parçadan fazla Amerikan askeri teçhizatının Afgan kuvvetlerine teslim edilmek yerine tamamen imha ettiklerini söyledi.

6 mayıs tarihinde de ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, ABD’nin Afganistan’daki ana misyonun artık çekilmek olduğunu ifade ederek, gelecekte Afgan kuvvetlerinin başka bir ülkede eğitilmesi seçeneğinin de mümkün olduğunu söyledi. Ayrıca Milley, ellerindeki üslerin Afgan güçlerine teslim edilmeye başlandığını aktarmıştı.

Afganistan’dan çekilme sürecinin güvenliğine ilişkin bilgiler veren Milley, şu ana kadar Helmand vilayetinde bir üssün Afgan güçlerine teslim edildiğine işaret etti.

Milley, çekilmenin güvenli bir şekilde icra edilmesi için 6 B-52 bombardıman uçağı, 12 F-18 savaş uçağı ve Eisenhower uçak gemisinin bölgede bekletildiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.