AmerikaDünyaHaberlerOrtadoğu

ABD, Irak’taki Aynelesed üssünü Ürdün’e taşıyor

 Amerika’nın Irak’taki Ayn el-Esed üssünü Ürdün’e, Kürdistan Bölgesi’ndeki Harir üssünü de Kuveyt’e taşımak istediği öne sürüldü.

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, Amerika’nın askeri güçlerini Irak’ta tutmaya devam etmek istediğini; ancak direniş gruplarının artan füze ve insansız uçak saldırıları sebebiyle Irak’ta kullandığı üsleri bölge ülkelerine taşımayı planladığını öne sürdü.
Hüseyin İbrahim imzasıyla yazılan “Biden-Kazımi Anlaşmasının yankıları: Güvenceler, ‘mayınları’ örtmüyor” başlıklı yazıda Irak’taki Amerikan hedeflerine yönelik saldırıların Amerikalıları ‘uygun bir çıkış’ aramaya yönelttiği belirtildi.
 7Sabah ‘ın haberine göre Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Areci’ye yakın bir kaynağın el-Ahbar’a verdiği bilgiye göre “Çekilmeden sonra yalnızca Irak’ın yardımlarını istediği askeri danışmanlar ve eğitmenler kalacak.”
İsmi açıklanmayan kaynak, “Bu anlaşma, Bağdat havaalanında konuşlanmış olan güçler de dahil Irak’ta bulunan 2 bin 500 askerin tamamen çekilmesini; ayrıca Bağdat’ın batısındaki Ayn el-Esed ve Kürdistan Bölgesi’ndeki el-Harir üslerinin de boşaltılmasını içeriyor” dedi.
Söz konusu kaynağa göre Amerikalılar Irak’ın el-Enbar ilindeki Ayn el-Esed üssünü Ürdün’e, Kürdistan Bölgesi’ndeki el-Harir üssünü de Kuveyt’e taşımaktan yana.
Amerikalıların Ayn el-Esed üssünü, ırkçı İsrail rejimini füze saldırılarından koruyabilmek için uygun bir ülke olmasından dolayı Ürdün’e taşımak istediğini belirten kaynak, Kürdistan Bölgesi’ndeki el-Harir üssünün de güvenlik sebebiyle Kuveyt’e nakledilmek istendiğini söyledi.
El Ahbar’a konuşan kaynak, İranlıların bu çekilme konusuna ilişkin tavrıyla ilgili olarak da şöyle dedi:
“İranlılar, şehit Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis’in öldürülmesinin ardından gündeme getirdikleri Amerikan güçlerini Irak’tan çıkarma taleplerinin bu çekilmeyle gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini görmek için bekliyorlar. Daha büyük hedef, ABD güçlerinin Batı Asya’dan çekilmesidir; ancak İran, Irak’ta kendini savunma dışında Amerikalılarla özel olarak bir savaş aramıyor. Öte yandan Washington, Irak’taki kuvvetlerinin görevini “danışmanlık ve eğitim” misyonuna dönüştürerek, kısa bir süre önce açıklanan anlaşmayı bir “başarı” olarak desteklemeye çalışıyor.”
Amerika, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin Joe Biden’la görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada Irak’taki muharip güçlerini çekeceğini; Irak’taki Amerikan güçlerinin rolünün sadece danışmanlık ve eğitmenlikle sınırlı olacağını ifade etmişti.
Iraklı direniş grupları ise bu açıklamadaki “muharip güçlerin çekileceği” ifadesinin sadece bir kandırmaca olduğunu belirterek, Amerika Irak’taki tüm güçlerin çekmedikçe Amerikan çıkarlarına yönelik saldırılarını devam ettireceklerini açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.