Amerikaİran

ABD İran’da din özgürlüğü konusundaki asılsız iddiasını tekrarladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, yıllık raporunda bir kez daha İran’ı kasıtlı olarak dini özgürlükleri ihlal eden ülke olarak nitelendirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü bir kez daha İran’ı herhangi bir kanıt sunmadan “Dini Özgürlük” adlı yıllık bir raporda dini özgürlükleri ihlal etmekle suçladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı ayrıca Rusya’yı da Çin, Eritre, Kuzey Kore, Pakistan ve Suudi Arabistan dahil olmak üzere birçok ülke ile birlikte Washington’un ciddi din özgürlüğü endişelerinin kaynağı olan ülkeler listesine ekledi.

Rapor, 1998 yılında ABD Kongresi tarafından kabul edilen Amerikan Din Özgürlüğü Yasası uyarınca yıllık olarak hazırlanmakta ve ABD Yasama Meclisine sunulmaktadır.

İran İslam Cumhuriyeti, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı sözde “dini özgürlük” raporlarını hiç bir zaman gerçekçi bulmamış ve bunların siyasi baskı amacıyla hazırlandığını bildirerek itiraz etmiştir.

Diğer bazı ülkeler de raporları eleştirirken, ABD’nin bu gibi girişimlerini ABD’nin kendi iç işlerine müdahalesi için bir bahane olarak nitelendirmekteler.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.