Amerikaİranİran

ABD, İran’la yaptırımı kaldırma müzakereleri topunu yine İran sahasına attı

ABD Dışişleri Bakanlığının bir yetkilisi, ABD’nin nükleer anlaşmadan yasadışı çekilmesinden sözetmeksizin, İran’a yönelik yaptırımları kaldırmak için Viyana görüşmeleriyle ilgili topu bir kez daha İran sahasına attı.

Viyana’da 27 Aralık 2021’de başlayan yaptırımların kaldırılmasına ilişkin sekizinci tur müzakerelere, AB dış politika sorumlusu Joseph Borrell’in önerisiyle 11 Mart 2022’de ara verildi ve müzakereciler siyasi istişareler için başkentlerine döndüler.

O zamandan beri, ABD’nin yasa dışı eylemlerini telafi etme kararındaki ertelemesi müzakere süreci neredeyse çıkmaza girdi.

Viyana görüşmeleri, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Trump’ın başarısız azami baskı politikasını eleştirmesine rağmen, onun politikasını değiştirmeyi reddetmesi ve yaptırımların etkin bir şekilde kaldırılmasını ve İran’a geçerli bir garanti sağlanmasını kabul etmemesi nedeniyle durdu.

Fars Haber Ajansı’na göre, Cumartesi günü adı açıklanmayan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ABD’nin Viyana müzakerelerini mümkün olan en kısa sürede bitirmeye hazır olduğunu, ancak İran’ın ABD’den taleplerinin nükleer anlaşmanın ötesinde olduğunu iddia ederek bunları kenara koyması gerektiğini söyledi.

Biden yönetimi, İran’a diplomatik yaklaştığını ve nükleer anlaşmaya dönme girişiminde bulunduğunu iddia etmesine rağmen, şimdiye kadar iyi niyeti gösteren hiç bir adım atmadı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (21) içerik yüklenmiştir.