Amerika

ABD kongresi 770 milyar dolarlık savunma yasasını onayladı

ABD Senatosu’nun büyük çoğunluğu, 770 milyar dolarlık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nı (NDAA) destekleyerek tasarıyı geçirdi ve imza için Başkan Joe Biden’a gönderdi. Biden’ın tasarıyı imzalaması bekleniyor.

100 sandalyeli Senato’da gerek Demokrat gerekse Cumhuriyetçi Partili senatörlerden destek alarak 10’a karşı 89 oyla kabul edilen ve her yıl yeniden oylanan yasa, ABD Savunma Bakanlığı’na aktarılacak fonları belirliyor ve bakanlığın politikalarına yön veriyor.

Tasarı, geçen hafta da Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde partilerüstü destek görmüş ve 70’e karşı 363 oyla kabul edilmişti.

2022 yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, askeri harcamalara 770 milyar dolar ayrılmasını öngörüyor. Bu miktar, Joe Biden’ın talep ettiği tutardan 25 milyar dolar daha fazla ve geçen yılki bütçeye göre yüzde 5 daha yüksek.

Temsilciler Meclisi’yle Senato’daki Demokrat ve Cumhuriyetçi Partililer arasında geçen yoğun müzakerelerin sonucu olan tasarı, askerlerin maaşının yüzde 2,7 oranında arttırılmasını, yeni askeri uçak ve gemi satın alınmasını, jeopolitik tehditlerle mücadelede yeni stratejiler geliştirilmesini de kapsıyor.

Tasarı bunun yanısıra Rusya ve Çin’e karşı koyulması şartı getiriyor. Bunun bir parçası, Ukrayna silahlı kuvvetlerine destek sağlamayı hedefleyen 300 milyon dolarlık Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi, 4 milyar dolarlık Avrupa Savunma Girişimi ve 150 milyon dolarlık Baltık Güvenlik İşbirliği.

Tasarıda Çin’le ilgili olaraksa Pasifik Caydırma Girişimi’ne 7,1 milyar dolar ayrılması, Tayvan’ın savunması için Kongre’den destek açıklaması alınması, Savunma Bakanlığı’nın Çin’in Şincan bölgesinde imal edilen ürünleri satın almasının yasaklanması maddeleri bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.