Kuzey Amerikaİran

ABD kongresi: Yaptırımlar İran’ı etkileyemedi

ABD kongresi araştırma merkezi bir rapor yayımlayarak, Amerika devletinin İran İslam Cumhuriyeti’ne dayattığı yaptırımların başarısız olduğunu itiraf etti.

ABD kongresi raporda, Washington’un İran ekonomisine dayattığı yaptırımlar olumsuz etki yaptığını, fakat bugüne kadar İran İslam Cumhuriyeti’nin füze programı ve bölgedeki faaliyetlerini değiştirmek gibi stratejik hedeflerin gerçekleşmesi üzerinde herhangi bir tesiri olmadığını belirtti.

İran’da İslam inkılabı zafere kavuştuğu günden bu yana Amerika’da işbaşına gelen yönetimler türlü bahaneleri ileri sürerek İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı hasmane hedefleri doğrultusunda bir dizi yaptırım dayatarak İran’a karşı iktisadi savaş yürüttüler.

Raporda ABD eski Başkanı Donald Trump’ın Bercam adı ile anılan KOEP nükleer anlaşması çerçevesinde yeniden dayattığı yaptırımları ve ayrıca yeni yaptırımlar uygulaması İran İslam Cumhuriyeti’nin politikalarını değiştirme konusunda başarılı olamadığı vurgulandı.

ABD kongresi araştırma merkezi raporda ayrıca Avrupa ülkelerinin Amerika yönetimi BM güvenlik konseyinin onayladığı Bercam anlaşmasından çekildikten sonra İran’ın anlaşmada öngörülen meziyetlerinden yararlanma yönündeki çabaları da başarısız olduğunu belirtti.

Amerika’nın yeni Başkanı Joe Biden seçim kampanyaları sırasında Bercam nükleer anlaşmasına geri dönmek ve İran’a dayatılan yaptırımları da kaldırmak istediğini ileri sürmüştü. Biden bunu İran yönetimi de Bercam anlaşmasındaki yükümlülüklerine geri dönmesine endeksledi.

Ancak İran İslam Cumhuriyeti anlaşmayı ihlal eden taraf Amerika olduğunu ve yaptırımları askıya alması da Amerika’nın bu hareketine tepki çerçevesinde gerçekleştiğini, şimdi ise Amerika ne zaman yaptırımları tamamen kaldırırsa, Tahran da anlaşmaya hemen geri döneceğini belirtiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.