AmerikaSuriye

ABD Kuklası YPG Teröristleri Yüzlerce IŞİD Üyesini Serbest Bırakıyor

Suriyeli Kürt milislere yakın kaynaklar, Qasd olarak bilinen grubun yüzlerce IŞİD teröristini hapishaneden serbest bırakmaya hazır olduğunu duyurdu.

El-Arabi el-Cedid’e göre dün; Kaynaklar, serbest bırakılacak yaklaşık 700 IŞİD üyesinin suçları kanıtlanmayan teröristler olduğunu ve sivillere karşı suç işledikleri kanıtlanırsa serbest bırakılmayacaklarını bildirdiler.

Sözkonusu kaynaklara göre, “IŞİD teröristlerinin açıklanan listesi, 2014 ve 2021 yılları arasında Qasd tarafından gözaltına alınan ve Rakka, Goyran, ev-Tebqe, Haseke, Cerkin, Alaya, el-Malikiye, el-Şedadi’de hapsedilen kişileri içeriyor.

Habere göre, Qasd cezaevlerinde bulunan IŞİD mahkumlarının sayısına ilişkin kesin bir istatistik bulunmamakla birlikte, bunlardan 3 bini yabancı ve 54 ülke vatandaşıdır. Tutuklulardan 4 bin kadar Suriyeli ve 4 bin kadarının da Iraklı kişilerden oluştuğu anlaşılıyor.

ABD’ye bağlı Suriye Demokratik Kürt Güçleri (SDG) ve Türk ordusu tarafından desteklenen unsurlar, Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğusunda yasadışı bir şekilde bulunuyor ve ülkenin petrol kaynaklarını yağmalamanın yanı sıra, Suriye’deki halka ve güçlere karşı saldırılar düzenliyorlar.

Şam hükümeti, Suriye topraklarında Türk birliklerinin ve Qasd güçlerinin varlığına defalarca itiraz etmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Şubat 2024 (19) içerik yüklenmiştir.