Kuzey Amerika

ABD medyası Bolton’un ihraç edilme ihtimalini yazdı

Amerika’da yayımlanan National Interest dergisi, beyaz saray milli güvenlik danışmanı John Bolton’un ihraç edilme ihtimalinden söz etti.

Amerikalı iki güvenilir kaynaktan naklen bu haberi geçen National Interest, John Bolton’un Venezuela, Kuzey Kore ve İran’a karşı hareketlerinde aşırılığı adını beyaz saraydan ihraç edilecek yetkililerin listesine yerleştirdiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkiliden naklen bu haberi duyuran dergi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo sadece kendi konumunu korumaya çalıştığını, fakat Bolton Dışişleri Bakanlığı’ndan nefret ettiğini ve sürekli savaş çığırtkanlığı yaptığını ifade etti.

Amerika’nın Washington Post dergisi de bir süre önce yayımladığı raporunda ABD Başkanı Donald Trump, Bolton’un Venezuela’ya yönelik müdahaleci tutumundan kaygı duyduğunu, milli güvenlik danışmanı onu savaşa sürüklemeye çalıştığını açıkladığını yazdı.

Bu arada Amerikalı diğer bazı medya organları da beyaz saray danışmanlarından naklen, Trump’ın Bolton’un Venezuela stratejisinden hoşnut olmadığını yazdı.

Trump takımında İran ile ilgili yaşanan anlaşmazlıkları değerlendiren bazı uzmanlar, bu takımda yer alan Bolton gibi bazı şahinlere rağmen, Trump şahsen savaş istemediğini belirtiyor.

Başa dön tuşu
Kapalı