Kuzey Amerika

ABD nükleer anlaşma aleyhinde ihlallerini sürdürüyor

Amerika, nükleer anlaşma aleyhindeki son bir girişiminde, İran’ın Buşehr nükleer enerji santralının kalkınması, zenginleştirilmiş uranyumun ve ağır suyun İran dışına intikalinde İran’la işbirliği yapan ülkeleri yaptırımla tehdit etti.

Fars haber ajansının haberine göre, Amerikan dışişleri bakanlığı,  4 mayıs gününden geçerli olma kaydıyla, İran’la bu alanda işbirliği yapan ülkelere yaptırım uygulanmasını gözden geçireceği tehdidinde bulundu.

Amerikan dışişleri bakanlığı, ayrıca yayınladığı bildiride,  Amerika’nın İran’ın ağır su üretim fazlasını depolamasına izin vermeyeceğini söyledi.

Bilindiği gibi İran ve ABD’nin de içinde olduğu 5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmaya göre, İran’ın uranyumunu yüzde 3.67 oranında zenginleştirme hakkı tanınmıştı ama Amerikan dışişleri bakanlığı, İran’dan uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmasını istiyor.

Amerikan dışişleri bakanı Mike Pompeo, İran’ın uranyum zenginleştirmesini durdurmasına yönelik kararın İran’ın nükleer silahlanmaya ulaşmasını önleme amacıyla alındığını iddia etmektedir.

Nükleer anlaşmadan kanunsuz bir şekilde çıkan Amerika, yayınladığı bildiriyle,  anlaşmanın tarafı olan diğer ülkelerin İran’la işbirliğini kesmeye çalışıyor ve onları bu doğrultuda tehdit ediyor. 

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.