Amerikakuzey kore

ABD, Rusya ve Çin’in BM’ye veto teklifinden sonra Kuzey Kore’ye yaptırım uyguladı..

ABD Hazine Bakanlığı Cuma günü iki Rus bankasına, bir Kuzey Koreli şirkete ve Kuzey’in silah programını desteklemekle suçladığı bir kişiye yaptırım uyguladı.

Bakanlık, Far Eastern Bank ve Bank Sputnik de dahil olmak üzere bazı Rus bankalarıyla yapılan işlemleri suç saydığını söyledi.

Kıdemli Hazine yetkilisi Brian Nelson, bankaların resmi olarak Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti olarak bilinen Kuzey’e “bilerek önemli finansal hizmetler sağladıkları” için hedef alındığını söyledi.

Bakanlık ayrıca, halihazırda yaptırımlar altında olan devlet havayolu şirketi Air Koryo’ya bağlı bir ticaret şirketine ve Kuzey Kore’nin silah araştırma kuruluşu için Moskova’nın müttefiki Beyaz Rusya’da çalıştığı iddia edilen Jong Yong Nam’a da yaptırım uyguladı.

Nelson yaptığı açıklamada, “ABD, Kuzey Kore’yi diplomatik bir yola geri dönmeye ve kitle imha silahları ve balistik füze arayışından vazgeçmeye çağırırken mevcut yaptırımları uygulamaya ve uygulamaya devam edecek.” Dedi.

Çarşamba günü bütün bunlara inat, Kuzey Kore doğu kıyılarındaki sulara birbiri ardına en az üç balistik füze fırlattı.Bir gün sonra, ABD, Çin ve Rusya’nın ABD’nin karar taslağını veto etmesinin ardından, Kuzey Kore’ye yeni yaptırımlar için Birleşmiş Milletler’e yaptığı baskıda başarısız oldu.  

Başa dön tuşu
Bugün 11 Haziran 2023 (5) içerik yüklenmiştir.