Amerika

ABD sınır tesislerinde 4 binden fazla çocuk perişan bir şekilde tutuluyor

ABD’nin Meksika sınırındaki durum Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında tartışma konusu oldu.

Cumhuriyetçi bir grup Kongre üyesi Teksas sınırına gidiyor. Demokratlarsa sınırdaki durumdan eski Başkan Trump’ın göçmen politikalarını sorumlu tutuyor.

ABD’nin Meksika sınırını yanlarında aileleri olmadan geçmeye çalışan çocukların sayısında son haftalarda artışın yaşanmasının ardından Cumhuriyetçiler sınırdaki durumla ilgili olarak Biden yönetimini suçluyor.

Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler’in lideri Kevin McCarthy öncülüğünde 12 Cumhuriyetçi Kongre üyesinden oluşan bir grup sınıra gidiyor. Geçtiğimiz hafta gazetecilere yaptığı açıklamada sınırdaki krizin kontroldan çıktığını söyleyen McCarthy durumdan Biden yönetimini sorumlu tutmuştu.

Mart ayı başında Başkan Joe Biden’a mektup yazarak sınırdaki durumu kendisiyle görüşmek istediğini belirten McCarthy Biden yönetiminin göçmen konusuna yönelik yaklaşımını eleştirmiş; sorununun çözümü için birlikte çalışma talebine yanıt almadığını söylemişti.

Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nin Başkanı Nancy Pelosi ABD’nin Meksika sınırındaki durumu “insani bir zorluk” olarak niteledi; ancak bu durumun eski Başkan Donald Trump’ın politikalarının bir sonucu olduğunu savundu.

Pazar günü ABC televizyonunu yayına katılan Pelosi, “Biden yönetimi Trump yönetiminin bıraktığı sorunlu bir sistemi düzeltmeye çalışıyor. Mümkün olan en iyi şekilde bu işi yaparak ve bu durumun insani bir kriz olduğunun bilincinde olarak bir sistem oluşturacak” dedi.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı hafta sonunda, sel, fırtına ya da diğer benzeri felaketlerde görev yapan FEMA’yı Meksika sınırında sayıları her geçen gün artan sığınmacı çocuklarla ilgilenmesi için görevlendirmişti.

ABD’nin güney sınırında bulunan sığınmacı çocuklar 72 saat içinde Sınır Devriyesi’ne nakledilmek zorunda. Ancak kapasitenin sınırlı olması sebebiyle bu çocuklar sınır tutuklama merkezlerinde daha uzun süre kalabiliyorlar.

Resmi verilere göre Perşembe günü itibarıyla Amerika’daki sınır tesislerinde yaklaşık 4 bin çocuk tutuluyordu. Bu Şubat ayındaki rakamın 4 katından fazla.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.