AmerikaDünyaHaberlerOrtadoğuSuriye

ABD, Suriye’deki üç askeri üssü tahliye etti

Suriye’deki güvenilir askeri bir kaynak, ABD’nin Suriye’deki üç askeri üssü tahliye ettiğini söyledi.

Sözkonusu askeri kaynak, Çarşamba günü El-Alem kanalına verdiği demeçte,  boşaltılan üslerin Deyr ez-Zor vilayetinde bir askeri üs ve Haseke vilayetinde iki üs olduğunu söyledi.

El-Alem’e göre, Deyr ez-Zor vilayetindeki petrol kuyularının yakınındaki Haql al-Omar bölgesinde bir üs, Kamışlı’da Tel el-Beyder bölgesi yakınlarındaki Haseke vilayetinde bir üs ve Kamışlı’nın güneyindeki Kasrak bölgesinde üssü  boşaltıldı.

3 Ocak 2020’de, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’nün merhum komutanı general Kasım Süleymani ve Irak Haşdi Şabi komutan yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in Bağdat havaalanı yakınında ABD terör güçlerince şehit edilmelerinin ardından, ABD askerlerinin bölgeden çıkarılması halkın açık bir talebi haline geldi. 

Uzmanlar, Suriye’de Amerikan karşıtı duyguların yayılmasıyla birlikte Washington’ın yakında birliklerini Suriye’den de çekmek zorunda kalacağını gösteriyor.

Suriye’deki 13 ABD askeri üssünden üçünün tahliye edildiği haberi, bölgedeki Amerikan karşıtı direnişin, ABD’nin bölgeden tamamen çıkarılması olan ana hedefine giderek yaklaştığını gösteriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.