Amerika

ABD, tetik mekanizmasını kullanma hakkına sahip değil

İran İslam Cumhuriyeti, AB, Rusya ve Çin defalarca yatıkları açıklamalarda, ABD’nin BM yaptırımlarını geri getirmek için tetik (snapback) mekanizmasını kullanma hakkına sahip olmadığını deklare etmişlerdir.

ABD Başkanı Donald Trump bir yandan İran ile müzakere ve diyalogdan söz ederken diğer yandan İran milletine yönelik baskı ve ağır yaptırımlarına devam ediyor. Bu bağlamda siyasi hayat çelişkiler ile dolu ABD Başkanı Donald Trump, 20 eylülten itibaren İran’a yönelik uluslararası yaptırımları geri getireceğini ileri sürdü.

ABD’nin açıkladığı bu tarihe az bir süre kalırken İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün yaptığı konuşmasında, ABD’nin tetik mekanizmasını kullanma çabalarının sonuç vermeyceğini belirtererk, ABD’nin nükleer anlaşmanın bir üyesi olmadığından böyle bir hak ve yetkiye sahip olmadığını kaydetti.

Sözkonusu tarihe değinen Ruhani, ’Şimdiden zafer günü olacak Cumartesi ve Pazar günlerinin zaferini ve ABD’nin utanç verici bir şekilde İran halkına karşı yenilgiye uğrayacağı nedeniyle halkımızı tebrik ediyorum’ dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Kurulu’nun 75. döneminin başlaması dolaysıyla düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin İran’a yönelik uluslararası yaptırımları geri getirme iddiasına yanıt vererek, nükleer anlaşma konusunda Güvenlik Konseyi’nin görüşü çerçevesinde hareket ettiklerini kaydetti.

BM Genel Sekreteri’nin yaptığı bu açıklama, Sekreteryası’nın İran’a karşı yaptırım komitesini kurmak için bir kararı olmadığını gösteriyor çünkü, Güvenlik Konseyi’nin 13 üyesi, nükleer anlaşmadan çekildiği için ABD’nin artık anlaşmanın bir ortağı sayılmadığına inanıyorlar.

Güvenlik Konseyi ağustos ayında, ABD’nin İran’a yönelik silah ambargosunun uzatılmasına ilişkin karar tasarısını reddetti. Ayrıca, ABD’nin ABD’nin yaptırımları geri getirme talebinin geçersiz olduğunu duyurdu.

Avrupa Troykası de dün UAEA Yönetim Kurulu toplantısının ardından bir açıklama yaparak, nükleer anlaşmanın korunmasına vurgu yaparken Rusya’nın Viyana’da Uluslararası Örgütler Nezdindeki Daimi Temsilcisi Mihail Ulyanov attığı tweette, UAEA Yönetimi Kurulu üyelerinin Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararnamesi uyarınca İran’da yürütülen denetim çalışmalarına yönelik yaklaşımlarının olumlu olduğunu belirterek, AB’nin hatta öncekinden daha kararlı ve kesin biçimde nükleer anlaşmayı desteklediğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (16) içerik yüklenmiştir.