AsyaKuzey Amerika

“ABD Ve Çin Arasındaki Danışıklı Dövüş’ün Kurbanları Halklar Oluyor” Trump Çin’i Tehdit etti, New York Borsası Düşüşle Kapandı

Amerika Başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı başlattığı ticari savaşın ateşi New York borsasını sardı

Fransa haber ajansının haberine göre, ABD borsaları art arda kırılan rekorların ardından haftanın ikinci gününü düşüşle kapadı. New York borsasında endekslerin düşüşünde en büyük etken, ABD Başkan Trump’ın ticaret savaşı endişelerini artıran açıklamaları oldu.

Trump, Çin’le Çin ile anlaşmanın uzun bir zaman alacağını ve 325 milyar dolarlık Çin malına gümrük vergisi koyacağını açıklamasının ardından ABD borsalarında hisse senetleri değer kaybetmeye başladı.

Dow Jones sanayi endeksi günü 23.53 puan ve yüzde 0.09 oranında düşerek 27.335.63 seviyesinde kapadı. S&P 500 .10.26 puan ve yüzde 0.34 oranında kayıpla gün sonunda 3.004.04 seviyesine geriledi. Nasdaq da 35.39 puan ve yüzde 0.43 oranında düşerek günü 8.222.80 seviyesinde tamamladı.

ABD Başkanı Donald Trump Cuma günü attığı tweetinde Amerikalı firmalara Çin’de yürüttükleri faaliyetlerin alternatifini bulma talimatı verdi. Trump Çin’den ithal edilecek ürünlere yeni tarifeleri uygulayacaklarını kaydetti.

Washington yönetiminin Çin’den ithal edilen ürünlere yeni tarifeleri uygulama kararına tepki gösteren Pekin yönetimi de Amerika’dan ithal ettiği 75 milyar dolar değerindeki ürünlere yeni gümrük tarifeleri uygulama kararı aldı.

ABD Başkanı Trump Cuma günü ayrıca Amerika Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’i sert bir dille eleştirerek, Powell’in görevinden çekilmesine karşı çıkmayacağını vurguladı.

Amerika Başkanı Trump Çin ile ticaret savaşını Çin’den ithal ettikleri ürünlere yeni tarifeler uygulayarak Haziran 2018’de başlattı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 09 Ağustos 2020 (35) içerik yüklenmiştir.