Amerika

ABD’de 3 hava yolu şirketi uçuşları iptal etti

ABD’de 3 hava yolu şirketi, Omicron mutasyonunun hızla yayılması nedeniyle Noel tatilinden hemen önce bazı uçuşlarını iptal etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) United, Delta ve Alaska Hava Yolu şirketleri Covid-19’un Omicron mutasyonu nedeniyle bazı uçuşlarını iptal etti. Dün 100’den fazla uçuşu iptal eden United, uçuşlar ile ilgili yaptığı açıklamasında yolcuları havaalanına gelmeden önce bilgilendirdiğini belirterek, “ABD’de bu hafta Covid-19’un Omicron mutasyonu vakalarındaki artış, Uçuş ekiplerimiz üzerinde doğrudan bir etkiye sahip oldu. İptal edilen uçuşlarımız için özür dileriz. Mümkün olduğu kadar çok insanı yeniden rezerve ederek onları Noel tatilinde istenen yerlere ulaştırmak için çok çalışıyoruz” dedi.

Delta Hava Yolları da Noel öncesinde 93 uçuşu iptal ederken, iptallerin Covid-19’un Omicron mutasyonu da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle alındığını açıkladı. Alaska Hava Yolları ise 17 uçuşunu iptal etti.

Alınan haberlere göre, Amerika’da böylece son günlerde 700’den fazla uçak seferinin iptal edildiği anlaşılıyor.

ABD’de Kovid-19’un Omicron varyantının, 50 eyalete yayıldığı belirtildi.

CNN’nin hastane sistemi ve eyalet yetkililerinden derlediği bilgilere göre, Omicron’un, ülkede 50 eyaletin yanı sıra başkent Washington DC ve ABD’ye bağlı iç işlerinde bağımsız özerk bölge Porto Riko’da tespit edildiği kaydedildi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), dün yaptığı açıklamada, Omicron’un ülkedeki vakalarda görülme sıklığının son bir haftada 6 kat arttığını ve vakaların yüzde 73’ünü oluşturduğunu bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.