Haberler

ABD’de sivil toplum kuruluşu İran’a yaptırımların kaldırılmasını istedi

Amerika’da barış yanlısı bir sivil toplum kuruluşu, koronavirüsün yayılması tehlikesi ve İran’da bu salgına karşı mücadele için İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması gerektiğini bildirdi.

İRNA’nın bildirdiğine göre, Code Pink grubunun kurucusu ve barış aktivisti  Medea Benjamin, Amerika’nın İran’a yönelik ilaç ve sağlık teçhizatları yaptırımının İran halkının hayatını ve hastaların tedavilerini olumsuz etkilediğini belirterek, İran’a karşı sürdürülen bu zalimce yaptırımların derhal kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Medea Benjamin, ilaç ve sağlık teçhizatlarının yaptırım listesinde olmaması gerektiğini ve bunun uluslararası kanunları ihlal ettiğini belirterek, Amerikan yönetiminin İran’a yönelik yaptırımcı siyasetlerini eleştirdi.

Amerika’nın İran’a yönelik yaptırımlarından dolayı  yabancı şirketlerin İran’la sigorta, ulaşım ve bankacılık gibi alanlarda  ticari alış verişlerini riske atmak istemediklerini belirten Benjamin, Amerika’nın yaptırımlarından dolayı İran’da malüllerin ve çok sayıda hastanın ilaç bulamadığını ve onların sağlıklarının da tehlikeye girdiğini  öte yandan iktisadi yaptırımlardan dolayı İran halkının yaşamının da olumsuz etkilendiğini söyledi.

Bilindiği gibi İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, BM genel sekreterine ve uluslararası kuruluşların ve ülkelerin dışişleri bakanlarına yazdığı mektupta, korona ile mücadele şartlarında yaptırımların kaldırılmasının zaruretine değinmişti. 

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.